V Asii najdete génia snad na všechno, mají skvělé sportovce, vědce, umělce a Jimmyho Choo. Málokdo si dokáže představit místní konkurenci a s tím spojené problémy zviditelnit se a prorazit. Už jen tyhle překážky poukazují na talent, který musí takový člověk mít a jelikož značku Jimmyho Choo zná dnes téměř každý, jeho talent je nezpochybnitelným darem.
Tento návrhář obuvi se narodil v Malajsii na ostrově Penang v roce 1957 a nyní sídlí v Londýně. Jeho otec byl švec a Jimmy tak u řemesla doslova vyrůstal. Svoji první botu vytvořil již v jedenácti letech a své nadání se rozhodl zužitkovat a odjel tak do Londýna, původně jen na krátkou rodinnou návštěvu. V Anglii se mu však zalíbilo a rozhodl se doplnit své obuvnické vzdělání na zdejší univerzitě a tak v roce 1983 promoval na Cordwainers Technical College v Hackney, která je dnes součástí London College of Fashion na University of the Arts v Londýně, kde dodnes příležitostně přednáší. Na studium si vydělával prací v restauracích a úklidem v továrně na boty. Termín „Cordwainer“ byl používán od 12. století a v Británii označovat řemeslníky, kteří tvořili boty z nové kůže, jak protiklad k ševcům, kteří pracovali s použitými materiály. Choo tak začal pracovat s hadí nebo rybí kůží, která se velmi dobře barvila a nebyla příliš drahá.
Svoji vlastní dílnu si otevřel v Hackney v severním Londýně v roce 1986, kde si pronajal starou nemocniční budovu. Zpočátku prodával boty pod značkou Lucky Shoes, které se na trhu objevily už v roce 1984 a již tehdy se držel své filozofie „Boty mohou být krásné i pohodlné“. Jeho práce však nezůstala dlouho bez povšimnutí a do mezinárodního povědomí se dostal v roce 1988 díky zveřejnění své tvorby v časopisu Vogue, kde mu bylo věnováno rekordních osm stran. O dva roky později se jeho značka dostala pod záštitu princezny Diany z Wallesu, čímž bylo jeho jméno posíleno a vystřeleno na vrchol širokého povědomí. V dnešní době je znám mimo jiné díky seriálu Sex ve městě, kde byl nedílnou součástí zosobnění elegantního/sexy ženství.
V roce 1996 se rozhodl spolupracovat se stylistkou britského časopisu Vogue, Tamarou Mellon Yeardye, a svou neteř Sandru Choi jmenoval kreativní ředitelkou pro značku Jimmy Choo. Otec Tamary, Thomas Yeardye financoval start této značky a není tak divu, že jako obchodník požadoval partnerství. Díky jeho investicím se totiž rozšířila síť prodejen do dalších zemí a boty tak byly vyráběny v italské továrně ve větších počech a distribuovány do obchodních domů jako Neiman Marcus a Bergdorf Goodman. V roce 2001 tak Jimmy Choo přistoupil na partnerství, prodal 50% podílu své firmy za deset milionů liber a sám se zaměři pouze na exklusivní linii bot pod názvem Jimmy Choo Couture.
Pobočku této značky mohou české ženy najít i v Praze v Pařížské ulici, kde sídlí jeden z největších butiků Jimmy Choo v Evropě. Tato značka se specializuje na dámskou a pánskou obuv, kabelky, drobné kožené zboží, šátky, brýle, pásky i parfémy. I dnes pracuje s hadí nebo rybí kůží, ale také s látkami jako je satén nebo hedvábí a luxusní boty na sobě mají dokonce kožešinu z norka, peří nebo krystaly Swarovski. Jeho dámské lodičky se vyznačují typickým tvarem a strou špičkou, která i letos vévodí podzimní a zimní kolekci. V té najdeme jak klasické, tak originální a inovativní prvky této značky a ať žena preferuje lesklou či matnou kůži, černou, pudrovou nebo sytě růžovou barvu, nízké či vysoké podpatky, boty Jimmy’s (jak se jim hovorově říká) nabízí mladistvý a pohodlný pohled na dámské boty.
V roce 2003 dostal Jimmy Choo Řád Britského impéria za jeho služby Anglii, která z Londýna pomohla udělat centrum designu světového módního průmyslu. Na svědomí má více než čtyři sta patentů v oblasti designu a řadí se mezi nejvyhledávanější a nejlukrativnější obuvnickou značku. To, že se už od útlého věku pohyboval v obuvnickém světě a svému řemeslu rozumí, rozhodně nezapře. Přemýšlí o botách prakticky, jakoby navrhoval a vyráběl každou botu na míru – nikde nesmí tlačit a musí splňovat jak parametry krásy, tak pohodlí, protože jak sám pronesl: „Každý je může navrhnout, ale pochopit, kde jsou pohodlné, kde sedí a kde je rovnováha – to je důležité.“
No Comments