Poradna

Vysoké podpatky: Vášeň i noční můra žen

23. 12. 2012

Ženy a vysoké podpatky – neexistuje snad člověk, který by na tuto kombinaci neměl svůj názor. Muži obvykle ženy v botách na podpatku milují a okukují, u žen spektrum emocí vůči těmto „trapitelům“ sahá od vášně, hraničící se závislostí, přes obavy spojené s jejich vratkostí až po upřímnou nenávist a nechuť. Kam patříte vy?

Boty na podpatku se v lidské společnosti objevily v období vlády francouzského krále Ludvíka XIV. V té době byly podpatky vyhrazeny společensky významným osobnostem a platilo, že čím vyšší podpatek, tím důležitější či movitější osobnost. Tehdy podpatky nosili především muži – dnes jsou naopak výhradní doménou něžného pohlaví.

Zdravotní hlediska nošení podpatků

Existují ženy, které fyziologicky nejsou schopny nosit podpatky. Do této skupiny se samozřejmě neřadí ženy, které s povzdychem „ já na tom neumím“ rezignovaly na jakoukoliv snahu se chůzi na podpatcích naučit. Nošení podpatků ovšem může znemožnit onemocnění či deformity páteře či jiných částí nosného a pohybového systému lidského těla.

Jak ale nošení podpatků ovlivňuje zdraví žen, které žádným takovým onemocněním netrpí? Při nošení podpatků dochází ke změně těžiště ženského těla. To má na jednu stranu některé veskrze pozitivní efekty, jako je narovnání zad a ramenou a nutnost pohybovat boky, což ocení zejména kolemjdoucí pánové, zároveň ale dochází také k tomu, že místo na patě leží největší zátěž na přední části chodidel a prstech. Dochází tak k nadměrnému opotřebovávání chrupavek a zkracování lýtkových šlach, mohou se dostavit i bolesti zad a deformity páteře.

Dalším problémem nadšených nositelek bot na vysokém podpatku bývají zdeformované, kladívkovité prsty nebo vbočený palec. Pokud jste se na podpatcích nikdy nenaučila chodit a náhle si usmyslíte, že si na nohy obujete dvanácticentimetrové jehly, hrozí vám samozřejmě při troše neopatrnosti i pád a drobný či vážnější úraz.

Bot na podpatku se nevzdávejte – buďte chytrá

Vyděsily vás předchozí odstavce a teď se zapřísaháte, že už na sebe boty s podpatkem nikdy nevezmete? Takové radikální kroky nejsou vůbec zapotřebí. Nošení podpatků má řadu příznivých efektů – již jsme zmiňovali narovnání zad a ženštější chůzi. Vysoké podpatky také posilují svaly pánevního dna (a tím pravděpodobně zlepšuje prožitek při sexu), dělají hezčí nohy i zadeček. Chodidlo v nich vypadá menší a žena naopak vyšší. Jak vidíte, i zde platí, že každá mince má dvě strany a byla by chyba se bot na vysokých podpatcích úplně vzdát.

Abyste své šlachy a klouby ochránila před negativními dopady nošení podpatků, dodržujte některá jednoduchá pravidla:

  • Nenoste boty na velmi vysokém podpatku celý den, pokud možno obuv střídejte.
  • Střídejte také výšku podpatku – jeden den si vezměte vyšší, druhý den zase nízké.
  • Na denní nošení se hodí podpatky vysoké jen asi pět nebo šest centimetrů – i v této kategorii ale můžete nalézt řadu skutečně pěkných, elegantních bot.
  • Pravidelně procvičujte chodidla a šlachy – jednoduché protahování zamezí zkracování šlach a provádět se dá i v kanceláři.
  • Naučte se na botách s vysokým podpatkem chodit. Začněte s malým podpatkem – třeba jen tří nebo pěticentimetrovým. Až si na něm budete jistá, zkuste vyšší, dokud nedosáhnete hranice, která je vám i po delší zkušenosti nepříjemná. Pro někoho tato hranice leží na sedmi centimetrech, někdo jí nedosáhne ani na patnácticentimetrových šteklích.
  • Volte kvalitní boty a nebojte se do nich investovat pár stovek navíc. Obvykle se to vyplatí. Při zkoušení se v botách projděte – jen tak zjistíte, jestli pro vás není sklon boty již příliš nepříjemný a zda není podpatek nebezpečně vratký.

Boty na vysokém podpatku patří asi k nejdiskutovanějším, nejmilovanějším a zároveň nejodmítanějším částem dámského šatníku. Do které skupiny žen se řadíte vy – milujete boty na podpatku či nesnášíte? Nebo jste v sobě dosud nenašla odvahu je vyzkoušet? Pevně doufáme, že vás vyjmenovaná zdravotní rizika neodradila, ale jak praví staré rčení, poznaný nepřítel je poloviční nepřítel. Když víte, jaké problémy by vás mohly potkat, budete také lépe vědět, jak se jich vyvarovat a jak si nošení střevíčků na podpatcích vychutnat bez potíží.

No Comments

    Leave a Reply