Poradna

Vybíráme obuv pro děti

21. 9. 2011

Dětská chodidla jsou velmi citlivá a zranitelná. Při nesprávné péči o nožky našich nejmenších riskujeme, že se u nich ještě před nástupem do školy rozvine nějaká ortopedická vada.

To je bohužel realitou dnešních dní. Drtivá většina českých dětí má při nástupu do školy nějakým způsobem zdeformované chodidlo, nejčastěji propadlou nožní klenbu. O vývinu dětské nohy a o tom, jak podpořit správný vývin nožní klenby jsme si pověděli v minulém článku. Dnes se podíváme na to, jak pro děti vybrat vhodné boty, které podpoří správný růst jejich nožek.

Jaké parametry je nutné sledovat?

Př výběru bot musíme postupovat extrémně pečlivě. Zejména menší děti ještě nedokážou s dospělým spolupracovat, například nejsou schopné říct, zda je bota tlačí. Veškerá práce s výběrem vhodných botek je tedy na rodičích. Co vše je potřeba sledovat a ověřit?

Správná velikost boty

Boty je potřeba vždy vyzkoušet a nechat dítě se v nich projít. Délka chodidla ve stoje se totiž může značně lišit od délky vsedě či vleže. Zjistit správnou velikost boty může být dost náročné. Pouhý prohmat boty prsty, abychom zjistili vůli mezi prsty nohou dítěte a špičkou boty, nestačí – děti prsty při tlaku reflexivně skrčí. Další obtíže představuje fakt, že děti špatně komunikují, vybírají spíše očima a nakupování jako takové je nebaví.

Pokud mají botičky stélku, kterou lze vyndat, můžete ji využít k porovnání velikosti stélky s velikostí chodidla dítěte. V některých prodejnách obuvi jsou k dispozici speciální metry, díky kterým můžete změřit délku chodidla dítěte i boty. Obecně vzato platí, že by bota měla být o 10-15 mm delší než chodidlo dítěte.

Věnujte také pozornost šířce boty. Úzká bota tlačí a ovlivňuje vývin chodidla, v příliš široké botě dětská noha „plave“. Bota by tedy měla být pevná, ale nikoliv těsná.

Hmotnost

Obecně vzato platí, že by dětské boty měly být co nejlehčí. Dítě udělá za den až 20 000 kroků, jeho klouby jsou ale stále měkké a nedokážou se vypořádat s nadměrnou zátěží.

Materiál svršku

Nejvhodnější jsou přírodní materiály – kůže nebo textil. Jako nejlepší se uvádí přírodní useň, která je měkká a prodyšná. Jako jiné přírodní materiály se snadno přizpůsobí tvaru dětské nohy, zatímco materiály syntetické – plast nebo koženka – naopak nutí dětskou nohu, aby se přizpůsobila tvaru boty. To je rozhodně nežádoucí a k čemu to v důsledku může vést si jistě snadno domyslíte.

Neprodyšné umělé materiály navíc podporují vznik vlhkého prostředí, které je živnou půdou pro množení různých plísní či vznik bradavic. Dětská noha se potí více než noha dospělého člověka a je tedy na vznik podobných nepříjemností mnohem citlivější.

V zimě či v případě, že s dítětem vyrážíte do přírody, můžete zvolit i moderní materiály Goretex nebo Sympatex.

Střih svršku

Boty pro děti by měly být ideálně šněrovací nebo opatřené pevným suchým zipem. Suchý zip je velmi pohodlné řešení zejména u menších neposedů, starší děti si ovšem nácvikem zavazování tkaniček procvičují jemnou motoriku rukou. Důležité každopádně je, aby obuv byla dostatečně pevná – musí bránit posunu nohy v botě.

Špička dětské obuvi musí být vždy zakulacená nebo rovná, vždy dostatečně široká, aby byl možný volný pohyb prstů. Špičaté či zašpičatělé boty nejsou vůbec vhodné, podílejí se na vzniku takových deformit, jako jsou vbočené nebo dokonce překřížené prsty.

Stélka

Jak už bylo zmíněno, dětská noha se poměrně dost potí, a tak je třeba si vybrat stélku ze savého materiálu. Nejlepší je textil nebo useň. Stélka by měla být pružná a měkká, neměla by se v botě shrnovat. Malým dětem do tří až čtyř let není vhodné pořizovat boty s ortopedickým tvarováním. Jejich klenba je zatím vyplněna tukovým polštářem.

Zdravé děti obecně vzato boty s ortopedickým tvarováním nepotřebují vůbec, takové tvarování může být spíe ke škodě než k užitku. K tvorbě správné nožní klenby je totiž nutné, aby se při chůzi aktivně zapojovaly svaly, které se na tvorbě klenby podílí. Ortopedické tvarování tuto aktivitu tlumí a svaly se oslabují, místo aby sílily.

Opatek

Zadní část obuvi musí být vždy zpevněná, aby nedocházelo k volnému pohybu paty. Ten totiž může přispívat k deformitám paty i vzniku plochých nohou. Vždy tedy kupujeme boty s dostatečně dlouhým a vysokým opatkem. Toto pravidlo platí i u sandálů a přezůvek! Ačkoliv může být problematické sehnat dětské sandály se zpevněnou patou, již existují firmy, které takové boty vyrábí. Dále platí, že by obuv pro děti měla být vždy kotníčková a opět to platí i pro přezůvky a sandály.

Podpatek

Podpatek u dětské obuvi musí být samozřejmě nízký, se širokou základnou. Vyšší nebo úzký podpatek není vůbec vhodný, stejně tak by ale děti neměly chodit v botách zcela bez podpatku.

Podešev

Nakonec se dostáváme k podešvi. Vyzkoušejte vždy předem, zda boty nekloužou, zkontrolujte také pevnost materiálu. Příliš měkký materiál se brzy odírá a způsobuje nevyváženost obuvi, která se promítne do stavby chodidla dítěte.

Podešev nesmí být příliš tuhá, právě to je bohužel častým problémem. Dětská noha pak nezískává potřebné impulzy pro správný rozvoj. Ideální podešev je ohebná v obou osách – příčné i podélné, zároveň musí mít dostatečný tlumící efekt, aby zabránila poškození kloubů při došlapu na tvrdý povrch. Ideálním materiálem pro podešev je pryž, styropor, polyuretan – PUR, termoplastický elastomer – TPE.

Certifikát Žirafa a další evropské certifikace

Možná vám nyní jde z množství informací, které jste se právě dozvěděli, trochu hlava kolem. Neexistuje nějaké jednodušší vodítko, podle kterého bychom věděli, že jsou boty kvalitní?

Jistou nápovědou vám může být udělené certifikace. V České republice se jedná zejména o certifikát Žirafa, který označuje zdravotně nezávadnou obuv pro děti. Takové boty poznáte právě podle visačky se žirafou. Autorem certifikátu je Česká obuvnická a kožedělná asociace, která jeho zavedením reagovala na masivní příliv nekvalitní dětské obuvi na český trh.

Dětská obuv, vyrobená v zahraničí, musí také splňovat přísné standardy Evropské unie před zavedením na trhu členských zemí. Naopak levné boty, které seženete na tržnicích a v obchodech s levným zbožím, obvykle jakoukoliv atestaci postrádají a vy uděláte nejlépe, pokud se jim vyhnete obloukem.

Nákup bot pro malé děti není vůbec jednoduchou záležitostí. Veškeré investice – ať už finanční či časové – se ale bohatě vyplatí. Díky vašemu rozumnému nákupu bude moci vaše dítě vykročit do světa na zdravých nohou – a to je k nezaplacení.

No Comments

    Leave a Reply