Novinky

Trpíte závislostí na botách?

14. 1. 2018

Nejspíš patříte mezi ty zástupy žen (a možná i mezi několik vzácných exemplářů mužského pohlaví), které boty zkrátka milují. Do nekonečna mohou vybírat a nakupovat nové a krásné střevíčky, lodičky nebo kozačky… Kdy se ale z lásky stává nezdravá závislost?

Již jsme psali o monstrózní sbírce bot manželky filipínského diktátora Imeldy Marcos, čítající více než 1000 párů a v současnosti hnijící v muzeu. Slavná dědička Paris Hilton prý ani neví, kolik párů bot vlastní a odhaduje svůj botník na asi 2000 párů. A autorka sladkobolných románů Danielle Steel prý vlastní neuvěřitelných 6000 párů Louboutinek – neskutečné číslo na ženu, která jen málokdy vstane od klávesnice.

Co je ale ještě v normě a kdy už je váš vztah k botám spíše závislostí?

Slýcháváte opakovaně od svého okolí věty typu „Myslím, že máš těch bot až příliš!“ Vaše láska k botám pravidelně ruinuje váš účet, protože si zkrátka nemůžete pomoci a ty nové boty musíte mít… Kromě nových botiček ale možná máte taky velký problém. Závislost na nakupování bot.

Jak s ní zatočit?

Naštěstí v tom nejste sama. Se závislostí na nákupu bot se potýká řada žen a pro ně vzniklo několik tipů, jak svou vášeň pro krásné boty dostat zpět do zdravého rozmezí. Jaké tipy vám můžeme dát?

  • Spočítejte si to: Jakou částku jste už do své vášně vložila? Když si aspoň přibližně spočítáte, jaká suma se vám véce či méně spořádaně kupí v předsíni (a možná i leckde jinde) možná dostanete pěkně studenou sprchu…
  • Zjistěte PROČ: Co vám nakupování bot dává? Zapomínáte tak na své trable? Přináší vám vzrušení do vašeho (podle vás) nudného života? Prozkoumejte emoce, které spouští vaši nakupovací mánii – je to první krok k tomu se od závislosti oprostit.
  • Vybudujte si náhradní formu uspokojení: Když už víte, jaké situace nebo pocity ve vás probouzí neodolatelnou touhu nakupovat, můžete včas zakročit a vybudovat si jiný – rozhodně méně finančně náročný – návyk. Pro někoho to může být třeba dobrá káva, pro vás možná kostička vynikající čokolády…
  • Změňte svůj životní styl: Pokud víte, jaké situce vás nutí vyrazit na nákupy, můžete tyto situace změnit, omezit nebo dokonce úplně vyžadit ze života. A místo lodiček na patnácticentimetrových šteklích pro příště zkuste žhavou novinku – barefoot obuv.
  •  Zaveďte politiku Jeden domů-jeden pryč: A aplikujte ji nemilosrdně na každý nový pár bot, který si přinesete.
  • Vyhledejte podporu: Svěřte se se svým problémem blízkým lidem a požádejte je o podporu. Podrží vás.
  • Odměňujte se: Překonávání jakéhokoliv zlozvkyu nebo dokonce závislosti je náročné a vyčerpávající, je to běh na dlouhou trať. Odměňujte se za každý zvládnutý krok – jen ne nákupem bot…

Bojujete se závislostí na nákupu bot nebo máte strach, že se vaše láska k botám už vymyká z normálu? Jaké bitvy svádíte a jaké jsou vaše nejosvědčenější zbraně?

No Comments

    Leave a Reply