Novinky

Trendy letní obuvi pro muže

30. 5. 2012

Naše zeměpisné šířky nám skutečně přejí: užijeme si všeho druhu počasí, od sibiřských zim v lednu až po horko jako na Sahaře (a ze Sahary), které prožíváme právě nyní. S nástupem nejteplejšího ročního období je třeba vyřešit věčné dilema a Achillovu patu mnoha českých mužů: co si obout?

Řada mužů v létě nosí stejné boty jako na jaře a na podzim, což s sebou nese mnohá úskalí: od pocitu nepohodlí a horka přes nutné pocení a tudíž zcela nevábný odér až po zdravotní rizika, která s sebou takové luhování chodidel ve vlastním potu přináší. Jiní rezignují na jakýkoliv styl a nestydí se vyrazit do města v crocsech nebo plážových žabkách, obuvi do města zcela nevhodné a navíc brutálně neestetické.

Dalším českým morem jsou trekové sandále. Ponechme stranou situaci, kdy vidíte na ulici muže v trekových sandálech, jejichž barva je přes vrstvu prachu jen těžko identifikovatelná. Špinavé boty jsou prohřeškem vždy a všude! Ale pánové, chystáte se snad cestou na nákup nebo do hospody lézt na Kilimandžáro? Pokud ne, nepotřebujete trekové sandále – i do těch hor se lépe hodí pevná turistická obuv. Argumenty o pohodlí také neobstojí: níže vám představujeme celou řadu stylové letní obuvi, ve které se budete cítit pohodlně a svěže celý den, aniž byste vypadali jako ztracený Livingston.

Existuje tedy nějaká lepší varianta?

Dokonce celá řada. Stačí nebýt líný ani „zaprděný“, překonat nechuť k „běhání po nákupech“ a trochu se porozhlédnout kolem sebe nebo zabrousit do zahraničí. Co vám mohou prodejny obuvi nabtídnout pro horké letní měsíce?

Boat shoes (Deck shoes): Boty na loď

Tyto boty mají tradici zejména v přímořských státech a vznikly již ve třicátých letech dvacátého století. Jejich původním účelem bylo vytvoření letních bot, jejichž podrážka nebude klouzat na vlhké palubě lodi, v současné době se nicméně jedná o stylovou a módní obuv vhodnou pro trávení volného času na moři i na souši.

Dobrá zpráva pro zaryté ponožkáře: do boat shoes si můžete ponožky klidně obléknout, ačkoliv to, podobně jako nošení ponožek v sandálech, v horkých letních dnech tak nějak postrádá význam. Módní faux pas tím rozhodně nezpůsobíte, ačkoliv většina mužů samozřejmě dává přednost nošení boat shoes bez ponožek.

Mokasíny

V našich luzích a hájích nemají mokasíny takovou tradici jako třeba ve Spojených státech nebo Itálii, ale byla by velká škoda je nadále přehlížet. Jedná se o stylovou, pohodlnou obuv, perfektně se hodící do víru velkoměsta. Nosil je i král popu Michael Jackson. Mokasín existuje celá řada druhů, základní schéma je ale vždy stejné: vždy se jedná o koženou nazouvací obuv bez tkaniček. Mokasíny můžete najít i pod těmito mezinárodními označeními:

  • Penny loafers: kožené boty s vykrojenou kůží vepředu
  • Tassel loafers: místo vykrojené kůže jsou ozdobeny koženým střapečkem
  • Gucci loafers: tyto mokasíny návrhář Gucci ozdobil kovovou sponou ve tvaru udidla – a stvořil nový kult

Driving shoes – ultra pohodlné boty na řízení auta

Tyto botky stvořil Diego de la Valle v roce 1979 v rámci konkurenčního boje s italskými obuvnickými firmami. Botky se vyznačovaly provedením v nejjemnější kůži a 133 gumovými nopky místo podrážky. Driving Shoes měly zajišťovat maximální pohodlí při řízení vozidla a navíc se jedná o elegantní, „šviháckou“ obuv. Jedná se o perfektní obutí na krátké letní pochůzky po městě, ovšem nehodí se na dlouhé túry a do náročnějšího terénu. Kolikrát si však člověk z nákupu odskočí na Sněžku, že?

Bílé tenisky bez ozdob

Doby, kdy mít na nohou „najky“ nebo „adidasky“ samo o sobě znamenalo, že jste někdo, dávno minuly. Dnes, kdy tyto boty seženete za cenu vpravdě lidovou, už proužky nebo fajfka na botě nikoho neoslní. Daleko náročnější je sehnat klasické, plátěné bílé tenisky bez viditelného loga – jednoduchou, pohodlnou obuv, skvělou pro letní dny. Takové boty ovšem nabízí třeba značka Converse.

White Bucks – oslňte jižanskou klasikou

Tyto botky patří již mezi ty extravagantnější a muž, který se nebude ostýchat je na sebe vzít, sklidí zasloužené uznání. Jedná se o bílé semišové boty s typicky cihlově hnědou gumovou podrážkou. Jejich původ leží na jihu USA a dodnes jsou tam velmi oblíbené. Na léto se hodí díky bílé barvě, která odráží sluneční světlo, a také proto, že nejsou podšité a tudíž v nich noha lépe dýchá. Pokud si na White Bucks troufnete, je ale nutné si je objednat ze zahraničí, neboť v České republice se běžně neprodávají.

Spectators

Tyto botky zažily svůj boom ve třicátých letech a od té doby jejich popularita poněkud poklesla, to ale neznamená, že byste je nemohli nosit – právě naopak. Jedná se o elegantní, klasickou obuv, která dokonale vynikne na džentlmenech středního a vyššího věku, nicméně mladý elegán si je může obout také a mít jistotu, že se stane terčem všeobecného zájmu. Tyto boty bývají kombinací dvou barev kůže, případně kůže, semiše a plátna. Posledně jmenovaný materiál je na léto nejvhodnější opět díky vyšší prodyšnosti.

Espadrilles – Espadrilky

Český termín espadrilky označuje volnočasovou obuv s dlouhou tradicí a zárukou naprosto ekologické výroby. Espadrilles totiž již po staletí vyrábějí pyrenejské abuelas (babičky) tak, že na jutovou podrážku přišívají plátěný nebo bavlněný svršek. Jedná se o obuv maximálně neformální – na pracovní pohovor ani slavnostní večeři s manželkou si je určitě neberte. Jsou však extrémně pohodlné a možná vás na jejich stranu nakloní právě jejich ekologičnost a stoprocentně přírodní původ. V Čechách by měly být poměrně snadno k sehnání v obyčejných oděvních řetězcích, jako je třeba H&M nebo Zara.

Dočetli jste naším vyčerpávajícím seznamem módní a stylové letní obuvi až sem? A dokážete i nyní vznést nějaký pádný argument, proč do městské džungle vyrazit v crocsech? Pevně doufáme, že nikoliv.

No Comments

    Leave a Reply