Novinky

TEX membrána – jednosměrka pro vodu

13. 5. 2013

Často se při pročítání informačních materiálů obuvnických výrobců dozvídáme o jakési TEX membráně. Co to ale vlastně značí?

Všichni víme, že pokud se nám nohy potí nebo se do bot dostane voda, je to skoro jako bychom vůbec neměli (zimní) obutí; i největším otužilcům se ztrácí cenné teplo skrze prokřehlá chodidla.

Představení TEX membrány

 Zvláště u dětí a jedinců s horším prokrvováním toto bývá problém; a k celkovému prochladnutí a následnému nastydnutí není daleko. Odborníci z obuvnických firem jsou si tohoto vědomi, a proto své produkty obohacují o tzv. TEX membránu, funkční vrstvu v podešvi boty, co má za úkol odvádět od těla vodu z vypařujících se chodidel a zároveň ani kapičku vláhy nepropustit dovnitř bot.

S TEX membránami se tedy můžeme setkat převážně u zimní obuvi, obuvi do extrémních podmínek či pro sportovní účely, zkrátka všude tam, kde se dá počítat se zvýšenou potřebou „mít nohy v suchu„.

Proč nás někdy zebou nohy i v ve skutečně teplé botě? A vyplatí se vůbec investovat do bot s TEXovou membránou? Zkusme se zeptat svých nohou.

„Teplá“ či „hřejivá“ bota neexistuje, obuv jako taková není zdrojem tepla, to produkuje pouze naše důmyslně zařízené tělo; vnější materiál boty slouží jen jako izolační vrstva, tedy látka s minimální tepelnou vodivostí. S intelektem těla by měla souviset i „inteligence“ našich svršků, spodků a obutí. A jako tělo propustí vodu ven skrze potní žlázy, ale už ne dovnitř díky nízké resorpci pokožky, bota zase díky TEX membráně pustí mikroskopické kapičky vody – páry skrze unikátní textilii ven, ovšem provázané molekuly vody (sněhu, rosy…) ve větším množství už nepropustí dovnitř, protože do kanálků membrány se prostě nevejdou.

Naše tělo neustále skrze pokožku dýchá, produkuje pot, který má za úkol nás nejen zbavit škodlivin, ale také ochladit. A to i v největších mrazech, ač se nám to nezdá. „Utemujeme“ se do boty, vyrazíme vstříc zimě s pocitem, že náš přirozený dopravní prostředek je dostatečně chráněn od nemilosrdných přírodních živlů. Hovíme si na pohodlném beránku, ovšem po nějakém čase ucítíme, že nás zebe. Jak je to možné? Pravděpodobně jsme udělali některou z častých chyb. Možná jsou nohy v botě příliš natěsno bez umožnění vytvoření přirozené tepelné ochrany ze vzdušného vaku. Tím jsme navíc zabránili drobným pohybům prstů a lepšímu prokrvování. Možná jsme podcenili venkovní podmínky a zvolili obuv s nedostatečnou impregnací a prostě nám dovnitř nateklo skrze švy, byť se botka na první pohled zdála býti nedobytnou. Nebo máme v botě mokro od potu, ačkoli jsme pro jistotu do sněhu vyrazili v holínkách s dvojitou vrstvou vlněných ponožek, aby se k nám nedostala ani vločka. Nejčastější příčinou nespokojenosti je právě nevhodně zvolená obuv, ač dobře tepelně izolovaná, jenže bez potřebné funkce „dýchání“ boty, tedy spíše dýchání nohy skrze botu. Nejelegantnějším řešením, jak předejít většině z těchto potíží, je pořídit si správnou velikost obuvi s integrovanou TEX membránou prověřené značky.

Funkcí těla a potu je krom jiného ochlazovat, což je pro nás v parném létě k nezaplacení, jinak bychom se nejspíš uvařili ve vlastní krvi. V zimě bychom si ovšem tuto ochlazovací vlastnost občas rádi odpustili. To nemůžeme, nicméně můžeme našim izolantům pomoci. Ačkoli bota zůstává pořád botou, voda v ní daleko rychleji odvádí teplo od pokožky. Když pak nemá kam uniknout, z izolační látky se stává tepelně vodivá a ztrácí se téměř veškerý efekt, pro které boty nosíme. Nakonec, chceme-li se venku zahřát, volíme většinou jeden ze dvou způsobů (v horším případě oba způsoby současně), a to buď zvýšením výkonu těla (pohyb), nebo skončíme u nejbližšího stánku s horkým grogem. Ani v jednom případě v mrazivém či větrném prostředí příliš neuspějeme.

Je tomu tak proto, že pohyb i alkohol tělu způsobuje zvýšenou spotřebu energie, srdce musí rychleji pracovat, stejně tak plíce a ostatní orgány, což zpětně vede k vyšší potřebě ochlazovat se a zákonitě vyšší produkci ochlazovadla – potu. U alkoholu navíc dochází k zahřátí jen pocitově, kdy srdce po přívalu obdrženého jedu, který musí okamžitě zpracovávat, na chvilku roztáhne drobné cévky – požadovaný efekt prohřátí, avšak v konečném důsledku způsobí naopak ochlazování, protože roztažení cév je příčinou velkého odvodu tepla od těla pryč. A na falešný pocit tepla je reakcí – jak jinak – opět zvýšená potivost. Ve výsledku se tedy po chvilkovém oteplovacím efektu dostaví ještě větší chlad, i když na nohou budeme mít „sebeteplejší“ obuv. A připočteme-li nutnost odbourat toxiny, dostaví se únava a potřeba odpočinku, přičemž klesá tělesná teplota, zdá se, že jsme se dostali do bludného kruhu. Drobné cévky se zase stáhnou a v kombinaci s promočenými ponožkami se brzy můžeme pochlubit výstavními „ledárnami“.

I v případě, že za sportem jdeme cíleně a neodradí nás ani nižší teploty, tím spíše bychom měli zvolit nejen vhodné funkční oblečení, které odvádí pot z těla, ale i obdoby v podobě obuvi s TEXovou membránou, aby se pro nás sportování nakonec nestalo zdraví ohrožující činností.

Je také dobré věnovat pozor ponožkám, neboť i na těch záleží. Ačkoli chceme mít nohy jako v bavlnce, bavlna není právě nejvhodnější, stejně jako velký podíl umělých neprodyšných vláken. Pro dokonalý komfort je vhodné zvolit raději ponožku z thermo materiálu, který má právě podobnou funkci jako TEX membrána a s botou výborně spolupracuje. Doplníme-li občas obuv o novou vrstvu vnější impregnace, která je přímo určena k ošetření obuvi s TEX membránou, například SolitaireNässe stop, můžeme zaručeně v klidu vyrazit třeba na Aljašku.

 

Značky bot s TEX membránou

Ačkoli selský rozum (možná i obchodní inspektor) by napovídal, že označení TEX by mělo být používáno jen u obuvi vybavené skutečně touto funkční membránou, stává se, že i u neznačkových trhovcových výrobků TEX v popiscích nalezneme. A po membráně ani stopy. Jedinou funkcí je tedy spíše šibalsky užitá klamavá reklama ze svévolného užití písmen TEX výrobci či distributory, přičemž samotní prodejci po dotazu na membránu TEX jen krčívají rameny.

Jak nenaletět? Tradiční a prověření výrobci kvalitní obuvi používají nezaměnitelně „označkované“ TEX membrány, jejichž zneužití už není tak snadné a my si můžeme být jisti, že zakoupené botky se mohou pyšnit skutečně fungující vrstvou TEX membrány, aniž bychom je museli rozřezávat a s lupou pátrat po funkčním prvku.
Kdo nezklame? Dětským slzičkám ze zmrzlých nohou můžeme předejít, když pro naše nejmenší zvolíme krásné botky od firmy Juju Bee, která sází na TEXovou membránu SUMOTEX. Zvláštní nároky musí být kladeny při výrobě zimních bot pro mladé rošťáky, u kterých by nekvalitní membrána neměla šanci na úspěch. Nožky věčně neposedných chlapců budou vděčné za obuv Peddy s membránou Termo TEX+, případně v zateplených kotníkovkách od firmy Junior League, jejíž užitá technologie s membránou SNOWTEX poskytne rovněž kvalitní služby. Sportovněji zaměřené dívky jistě po vyzkoušení nedají dopustit na kotníčkovky od Westsportu. Membrána TripleTEX odvede skvělou práci i při zvýšené potivosti chodidel.

U firmy Marco Tozzi myslí na dámské jemné nožky, když do svých nádherných designových sněhulí integrují membránu Fashion-Tex. Mezi další oblíbené sněhulky určené něžnému pohlaví patří ty od Imac s vlastní TEXovou technologií – IMAC-TEX. Ale aby nezůstalo jen u sněhulí; ani ševcům od Riekeru není lhostejný osud chodidel svých zákaznic a zákazníků. Například kozačky od nich se mohou chlubit vlastní značkou membrány RiekerTex. Kouzlo TEX membrán rádi objevují i pánové; kdo z nich si jednou pohoví třeba v kvalitní Bugatti zimní polobotce s BUGATTI TEX vrstvou, nebude chtít už nikdy experimentovat s náhražkami.Na severu Evropy mají zaručeně spoustu zkušeností s obouváním ve chladu, není se tedy co divit, že zimní boty švédské značky Ten Points volí membránu DUO-TEX. Tomuto typu membrány také řekli ano už před několika lety technologové z německého Tamarisu, a soudě dle neustálého přílivu zákazníků rozhodně neprohloupili.

Je už jedno, které značce dáte přednost, veškeré uváděné TEXové membrány prošly nejpřísnějším testováním  – maturitou ze spokojenosti zákazníků. Těmi se můžete stát i vy – a na vlastní nohy vyzkoušet komfort obuvi s TEX membránami, které ani v nejpřísnějším mrazu nedají překazit žádné zimní radovánce.

No Comments

    Leave a Reply