Pečujete dobře o svou obuv? Dobře udržovaná obuv je dnes naprostou nezbytností zejména ze společenského hlediska. Jak na to, aby vaše boty i v dalších sezónách jen zářily?
Péče o obuv má celou řadu nesporných výhod. Přes svou zdánlivou složitost není náročná na váš čas ani peněženku a vašim botám prodlouží životnost i o několik let – nehledě na to, že opečovávané, čisté boty tvoří nedílnou součást vaší image. Naopak to platí také – špinavé, neošetřené či dokonce poškozené boty se stávají pěkně nelichotivou vizitkou jejich majitele.
Jak správně pečovat o svou obuv? Stačí se přidržet tří jednoduchých hesel: vyčistit, nakrémovat, naimpregnovat.
1. Čistění obuvi
V první řadě je nutné zbavit obuv viditelných nečistot. Podle typu materiálu vždy zvolte vhodný postup – plastové nebo pryžové boty je možné klidně omýt vodou, u kožených nebo textilních zvolte raději kartáč. Zvláštní pozornost vyžadují boty z jemných materiálů, jako je nubuk nebo velur. Takové boty je vhodné použít speciální pryžový kartáč nebo je otřít vlhkým hadříkem.
Odolné nečistoty a skvrny pak odstraníte speciálním přípravky – o jejich nákupu na daný typ obuvi se vždy podrobně poraďte s odborným personálem.
Pokud jsou boty vlhké, je třeba je nechat vyschnout. Pozor – boty nikdy nesušte u zdroje tepla, například ústředního topení. Vysoká teplota může způsobit deformaci nebo popraskání bot, zejména kožených. Boty je nejlepší nechat vyschnout při pokojové teplotě a vycpané novinovým papírem.
2. Krémování
Když jsou boty čisté a suché, můžete je nakrémovat. Krém samozřejmě vždy volíme v odstínu, který odpovídá barvě obuvi. Krémování je vhodné provádět 1-2x týdně, ovšem záleží na aktuálních podmínkách. Pokud boty nosíte v chladném a vlhkém počasí, krémujte je častěji. Výjimka z tohoto bodu platí pro broušenou kůži – tu nikdy nekrémujeme. Můžeme však využít příslušné výživné krémy nebo jiné přípravky.
Ošetřuje se nejen kůže, nýbrž i syntetické materiály. Speciální přípravky zajistí, že vláknitá struktura takových materiálů zůstane beze změn a boty vám budou déle sloužit.
Obuv z hladké kůže po ošetření naleštíme hadříkem, nubuk nebo velur naopak zdrsníme kartáčkem.
3. Impregnace
Impregnace – tedy zajištění voděodolnosti boty – je snad stará jako lidstvo samo. Již první civilizace natíraly své boty prostředky, které měly zajistit jejich nepromokavost – nejčastěji se jednalo o včelí vosk nebo například zvířecí tuk. V současné době tuto funkci přebírají speciální impregnační přípravky.
Impregnační činidlo má v ošetření obuvi důležitou funkci: kormě ochrany před vlhkostí chrání materiál boty i před špínou, prachem nebo UV zářením. Také černé šmouhy, které má na svědomí otření podrážky jedné boty o druhou botu, se z impregnované obuvi lépe odstraňuje.
Pár šikovných tipů na závěr:
- Při obouvání bot používejte obuvnickou lžíci, při vyzouvání povolte přezku nebo tkaničky – zabráníte tím vytahování a deformaci tvaru boty.
- Nenoste jedny boty každý den – vlivem lidského potu vlhnou a vzniká tak ideální prostředí pro množení plísní.
- Speciální deodorant vaši obuv krásně provoní a má navíc antibakteriální účinky.
- Skvělým prostředkem pro ošetření obuvi je ocet: když jím potřete vnitřek boty, zamezíte obarvení nohou nebo ponožek; zvenčí zase odstraňuje skvrny od posypové soli.
- Do uzavřených bot noste ponožky – slaný lidský pot jinak pomalu rozežere jejich výstelku.
- Pokud to je jen trochu možné, používejte napínáky na boty. Vycpávat boty z jemnějších materiálů pouze novinovým papírem není příliš vhodné – novinový papír není dost pevný, aby udržel tvar boty.
1 Comment
Olaff
21. 1. 2019 at 9:12Zdravím nevím jestli se jsem dotaz hodí,ale zkusím to. Včera mi paní v obchodě doporučila včelí vosk na kožené světlé boty. Vosk jsem nanesl a pořádně rozetřel, ale i přesto mě zůstali na botách v místě kam jsem vosk natřel černé mastné fleky. Nevíte co s tím prosím ? 🙁