Zajímavosti

Společenská obuv. Jakou vybrat?

22. 2. 2014

Slavnostní příležitosti jsou neoddělitelnou součástí našich životů. Jejich škála je ale dost široká: od plesu v Opeře po domácí veselku nebo smutný pohřeb. Na všechny tyto příležitosti se jistě řádně oblékneme, ale korunou našeho vzhledu vždy budou pečlivě a správně zvolené boty.

Jak vybírat nejvhodnější obuv pro různé příležitosti? Pánové i dámy musí předem dobře odhadnout, do jaké míry je událost slavnostní – můžeme rozlišit velmi slavnostní události, typu právě zmíněného plesu v Opeře nebo audience u britské královny, a dále události středně formální či běžně formální.

Slavnostní příležitosti

Pánové si na velmi slavnostní příležitosti obouvají kvalitní černé lakované boty bez šněrování – jak velí tradice.  Lakýrky se nosí ke smokingu nebo fraku. Pro řadu událostí si však již dnes bezpečně vystačíte s kvalitnějšími, jednoduchými černými polobotkami bez jakýchkoliv ozdob. Tyto polobotky se hodí k žaketu či standardním večerním oblekům.

Dámy si na slavnostní příležitosti obouvají vždy střevíčky či lodičky na vysokém podpatku, ideálně na tzv. jehlovém podpatku. Výše podpartku může být prakticky libovolná, ale nejčastěji se doporučuje rozmezí 7-12,5 cm. Na slavnostní události rozhodně nepatří kozačky, obyčejné – byť dámské – letní sandálky nebo platformy! U velmi slavnostních událostí, k nimž se vyžaduje velká večerní, je také vhodnější zvolit boty s uzavřenou špičkou. Kde je možné vzít si boty se špičkou otevřenou, je třeba dbát na to, aby z bot nevykukovala zesílená špička punčoch. Naštěstí jsou k dostání punčochy bez tohoto zesílení.

Středně formální příležitosti

Takovými příležitostmi je třeba maturita nebo státnice, případně důležitá schůzka s klientem, kde je třeba udělat žádoucí dojem. Pro takovéto akce a události jsou nejvhodnější pánskou obuví kožené šněrovací polobotky. Barvu obuvi je třeba přizpůsobit barvě obleku – k tmavě modrému obleku se obouvají boty hnědé nebo černé, k černým a šedým oblekům černá a k hnědým oblekům pouze hnědá.

Dámy mohou v případě nejistoty zvolit zcela univerzální a vždy platné řešení: vkusné, jednoduché lodičky. Vždy přijatelnou barvou je černá nebo tmavě modrá, dámy si ovšem mohou v rámci jistých mezí dovolit i různé barevné experimenty. Vždy je ovšem třeba dbát na sladění s ostatním oblečením i doplňky a celkové vzezření.

Běžně formální příležitosti

Opět zazáříte v pěkných polobotkách. Pro méně formální příležitosti, jako je pracovní večírek nebo běžná schůzka si vystačíte i se šněrovacími semiškami nebo dokonce mokasínami. Obuv musí být ovšem v každém případě udržovaná, čistá, ale také pohodlná.

Ženy volí v pracovní oblasti opět lodičky, některé profese umožňují i nošení bot na klínku nebo vkusné letní boty na podpatku. co se týče formálnějších volnočasových událostí, nabízí se ženám takřka neomezené možnosti – je dokonce možné (a často žádoucí, zejména v uvolněnějších kruzích) vyrazit do společnosti ve vysoce módní, často extravagantní obuvi. I zde ovšem, stejně jako v předchozím bodě, platí, že boty musí především ladit se zbytkem garderoby a koneckonců i s jejich majitelkou, aby byl výsledek krásný, elegantní a harmonický.

No Comments

    Leave a Reply