Poradna

Prokletí výjimečnosti: Smutné osudy největších sbírek bot

10. 4. 2018

Která z nás by si nepřála být hrdou majitelkou největší sbírky bot na světě? Vlastnit stovky, ba tisíce jedinečných, luxusních kousků, z nichž každý je naprostý unikát. Mít botky od nejslavnějších světových návrhářů a cenit si je snad víc než pravé diamanty… Velké sbírky bot a jejich majitelky ale doprovází zvláštní smůla.

Majitelky velkých sbírek bot se možná sam považují za nejšťastnější ženy na světě – vždyť mají to, po čem miliony jiných žen jen marně touží. Některé velké sbírky bot ale mají skutečně smutný osud. Podívejme se blíže na dva.

Hniloba a termiti

Bývalá první dáma Filipín Imelda Marcos shromáždila v osmdesátých letech dvacátého století vskutku unikátní poklad: obrovskou sbírku 1200 párů luxusních bot. Mezi kousky v její sbírce bylo možné najít boty od slavných návrhářů i naprosté unikáty, které si filipínská první dáma nechávala šít na zakázku.

Díky svému extravagantnímu stylu se Imelda Marcos nezřídka ocitla i v různých show. Svou vášeň pro boty výstřední dáma nedokázala omezit ani přesto, že její země v té době bojovala s těžkou chudobou. Luxusní sbírka bot byla objevena až poté, co manželé Marcosovi museli při povstání v roce 1986 prchnout do exilu v USA.

Unikátní sbírka bot bohužel nedopadla vůbec dobře: podle posledních zpráv se jedinečné střevíčky od nejslavnějších návrhářů doslova rozpadají před očima. Kvůli zanedbané péči muzea o Imeldinu sbírku boty požírá hniloba a navíc také termiti. To, co kdysi bývalo luxusními botami, jsou nyní jen nechutné cáry barevné kůže.

Majitelka největší sbírky bot na světě zavražděna!

Takové titulky přinesla některá média v červenci 2013. Osmapadesátiletá Darlene Flynn se dokonce zapsala do Guinnessovy knihy rekordů jako majitelka neuvěřitelných 15 000 předmětů, nějak souvisejících s obuví.

Darlene boty zkrátka zbožňovala. Dokonce se jednou vyjádřila, že by chtěla zemřít mezi svou slavnou sbírkou, což jí osud s krutým smyslem pro humor splnil: to když ji v jejím vlastním domě zabil její děvětadvacetiletý bývalý přítel.

Nerovný pár se podle sousedů velmi často hádal, spory vyvrcholily, když se mladý muž pokusil prodat Darlenino auto bez jejího vědomí. Pak se prý rozešli, ale mladík se jednou vrátil… bohužel toto poslední setkání bylo sběratelce bot osudné.

Žena svůj skromný dům vyzdobila vším ve tvaru bot: lampami, nábytkem, šperky a dokonce i její telefon měl tvar střevíčku. Svou vášeň si tvrdě odpracovala: dřela 60-80 hodin týdně a prakticky všechny peníze okamžitě investovala do svého koníčku. Co se stalo s její rekordní sbírkou, stejně jako s jejími dvěma psy, pojmenovanými v duchu její největší lásky Shoesy-Q a Bootsy Shoebert, není známo.

Jak vidíte, ani plnění si celoživotního nu nemusí přinést skutečné štěstí. Pokud vás zajímají nádherné sbírky bot, zavítejte radši do některého z muzejí, které se právě sbírkám bot věnují. Mezi nejslavnější jistě patří Baťovo muzeum v Torontu, které se prý pyšní sbírkou 10 000 bot, o poznání blíže je třeba Obuvnické muzeum ve Zlíně. Zde snad jsou nádherné exempláře obuvnického řemesla v bezpečí…

Zdroje obrázků: Kamoska.cz, GuinessWorldRecords.com

No Comments

    Leave a Reply