Zajímavosti

Proč jsou ženy posedlé vysokými podpatky?

8. 4. 2015

Začalo to Popelkou, pokračuje Carií Bradshawovou ze Sexu ve městě. Proč ale obuv natolik fascinuje dámské mysli a vyprazdňuje jejich peněženky? Vysvětlení možná překvapí: odpověď je v biologii.

Posedlost žen vysokými podpatky vznikla mnohem dříve, než se na scéně objevily extravagantní střevíčky, okrášlené exotickými jmény. Dokazuje to i fakt, že v průběhu posledních ekonomických recesí většina odvětví trhu zaznamenává niží zisky – ne tak ovšem trh s obuví. Nákup bot s vysokými podpatky má vždycky efekty, které se blíží zázrakům: ženy náhle vytahují ze skříně rok starý kostýmek a připadají si o poznání více sexy. Věda nyní prokázala, že budoucí slabost žen pro krásné boty existovala o tisíciletí dříve, než první boty na podpatku vůbec vznikly…

Nákupní euforie

První důvod, proč ženy rády nakupují boty na podpatku, je v podstatě čistou chemií: při jakémkoliv nakupování se vám do mozku vylije určité množství dopaminu, hormonu dobré nálady. Dopamin způsobí, že se cítíte spokojeně a uvolněně a jeho účinky se přirovnávají k působení některých drog. Obvykle se ovšem zanedlouho po nákupu hladina dopaminu sníží a začnou se vkrádat pocity viny z utracených peněz. S jednou výjimkou – a to jsou právě boty. Zákaznice si nákup obuvi racionalizují, protože boty jsou přece velmi praktická věc, kterou můžete nosit několikrát týdně… A dobrý pocit přetrvá.

Není to ovšem pouze dopamin. Nákup bot stimuluje určité oblasti mozkové kůry v prefrontálním laloku, konkrétně oblast, která se nazývá „sběratelská“. Boty se stávají sběratelským kouskem, o čemž vypovídají obdivuhodné sbírky bot, vystavené na poličkách. Boty se stávají spíše sochařským dílem, než obuví. Nákup každého nového páru způsobí podobné zvednutí hladiny adrenalinu, jaké zažije třeba sběratel známek, když narazí na nový vzácný kousek do své sbírky.

Otázka moci

Všechny báječné pocity se znásobují, když máte na nohou vysoké podpatky… ale zde opět pracuje biologie, ne Jimmy Choo. Podobně, jako většina zvířat, i my lidé si asociujeme výšku s mocí a silou. S vysokými podpatky si tedy budete pravděpodobně připadat sebevědomější, silnější a důležitější, protože jste vyšší než ostatní.

Souvislost vysokého podpatku a moci je podmíněna i historicky – v minulých stoletích si pouze nejvyšší, vládnoucí vrstvy obyvatelstva mohly dovolit obout boty s nepraktickými podpatky. Poddaní museli nosit praktickou obuv, která je neomezovala v těžké fyzické práci. Boty sloužily jako určitý symbol třídní příslušnosti a zbytky tohoto postoje si v sobě nosíme dodnes.

Za vším hledej sex

Postupme nyní ještě o krůček výše: k jehlovým podpatkům. Proč je ženy i muži tolik zbožňují? Hledejte za tím základní lidský instinkt: sex. Když si na sebe žena vezme boty s vysokými jehlami, dá tím všem mužům najevo, že je připravena k páření – kvůli podpatkům se její pozadí vyklene a páteř trochu prohne, což spolehlivě upoutá pozornost všech mužů.

Jako vždy se i zde skrývá něco navíc. Někteří vědci tvrdí, že naše mysl je stukturována tak, aby si sex spojovala právě s chodidly. Zvláštní spojení? Výzkumy ukázaly, že oblasti mozku, které komunikují s oblastí genitálu, leží v těsném sousedství oblastí, které jsou pro změnu propojeny s chodidly. Mezi oběma oblastmi samozřejmě panuje čilý komunikační ruch, a to je nejspíš důvod, proč jsou chodidla a boty vnímány tak eroticky.

Jak vidíte, nakupování krásných bot na podpatcích je v nás ženách zakódováno mnohem hlouběji, než jsme se samy domnívaly. A možná jsou právě tohle ty pravé argumenty na uštěpačné poznámky vaší drahé polovičky, až si domů přinesete další nepostradatelný pár…

No Comments

    Leave a Reply