Zajímavosti

Po stopách Yettiho…

11. 9. 2013

Sněhule. Není asi člověka v naší zemi, který by se s nimi alespoň jednou v životě nesetkal. Nemáme teď na mysli sněhuli severní, vzácného strnadovitého pěvce, nýbrž sněhuli nánožní, jakožto zástupce zimního obouvání lidských nohou.

Za sněhule bývají označovány vysoké zateplené boty, nejčastěji s beránkem uvnitř, nepromokavou textilií či kůží na povrchu a pevnou protiskluzovou podrážkou s hrubým vzorkem.

Díky svým výborným izolačním vlastnostem jsou oblíbeným ochráncem nejen před štiplavým mrazem a studícím sněhem, ale i třeba podzimním všudypřítomným vlhkem; hovoříme-li tedy o kvalitních výrobcích prověřených ševců. Pojďme si tyto typické zástupce zimního obutí představit blíže.

Jak už jejich název napovídá, sněhule byly původně určeny do klimatických podmínek, kde o tuhé zimy a hromady sněhu není nouze. Ve vysokohorských oblastech, v nichž paní Zima vládne rukou pevnou po většinu roku, se sněhule staly hlavně praktickou záležitostí, když sloužily převážně jako prevence před omrzlinami a prochladnutím při dlouhodobém, nejčastěji pracovním pobytu v nemilosrdných přírodních podmínkách. Obuv také musela mít pevnou konstrukci a širokou základnu pro pohyb v hlubším sněhu, aby její spodek do jisté míry sloužil jako sněžnice. Zároveň bylo nutností dobré upevnění na noze, bota při každém kroku nesměla klouzat či se třít o kůži a
způsobovat popáleniny a odřeniny.

 

Nejmodernější typy dnešních sněhulí umí nejen zabránit vniknutí vody dovnitř do bot, ale také propouštět vodní páry z potících se nohou a umožňují noze dýchat a zůstat bez zapaření v suchu. Sněhule tak svými vlastnostmi rychle překonala své předky – původní několika vrstevné kožené, kožešinové a slaměné zábaly nohou, které byly přivazovány k lýtkům; byť v takto upravených izolantech mohlo být teplíčko, jejich „nazouvání“ bylo nepoměrně
obtížnější. Oproti tomu sněhule většinou disponují šněrovadly pro stažení, suchými i klasickými zipy a přezkami, zkrátka všemi důmyslnými mechanismy, aby ani kousek sněhu neměl šanci zapadnout dovnitř.

S otevřením trhu; počátkem prolínání světů a odbourávání konvenčnosti začaly sněhule více a více pronikat mezi širokou veřejnost, a tak se ani ony nevyhnuly diktátu módy. Díky za to. Výrobci se dnes snaží vyslyšet požadavky zákazníků a nabízet sněhule nejen do extrémů, ale i do mírného klimatu, na sport nebo třeba na nostalgické procházky prašanem posypaných ulic. Na obuvnickém trhu se to jen hemží spoustou modelů od nejrůznějších značek pro dámy, pány i děti. V nabídce nalezneme klasiku i obuv vyloženě extravagantní, ve které se jejich majitel nevyhne zkoumavým pohledům ostatních.

Zatímco v dobách minulých mezi zimní obuv měšťáctva sněhule až tak nepatřila, v dnes není výjimečné potkat sněhulemi opatřené nožky už prakticky kdekoli. Netradiční spojení kozačky a sněhule nabízí firma Tamaris, za chůzi v takovýchto botách se nemusí stydět žádná z dam. Svým vzhledem jsou velmi elegantní a zároveň plní dostatečnou tepelnou funkci. Sněhule s klínkem a platformou v černé barvě; majitelka bude jistě ozdobou každého zákoutí města. Nejinak tomu bude v případě, že padne volba na špičkovou značku Marco Tozzi. Přívětivá obuv ve vysokém i nízkém provedení s hnědou kožešinou uvnitř a na povrchu bílá lakovaná textilie v kombinaci se syntetikou; přesně pro dívky a dámy, co mají rády jemnost a ženskost.

Běžné a víceúčelové sněhule můžete naleznout od ševců Westportu. Pánské nízké sněhule kombinují sportovnější model s elegancí, podobný produkt je nabízen i ženám a dětem. Vycházky zimní
přírodou nebo třeba na cestu za prací a do školy, tyto sněhule ve všech těchto situacích jistě dobře obstojí.

Dámy, chcete-li ctít tradici a užívat sněhule hlavně pro jejich původní účel, snadné překonávání zasněžených překážek a pohyb i v náročnějším terénu vám pomohou uskutečnit boty firmy s.Oliver, snížené sněhule s dostatečnou impregnací a TEX membránou, která zajistí, aby byl od nohy odváděn pot a zároveň nepropustí vlhkost do boty. Hrubý vzorek proti podklouznutí a šněrování k úpravě velikosti obvodu kolem lýtka dovoluje vyrazit i v zimě do zasněžené přírody a vystoupat třeba na vrcholky příkrých kopců. Podobný model nabízí i značka Tamaris. Takže – hurá za zábavou!

 

Extrémně nízké teploty vás nezaskočí, budete-li pyšnými majitelkami špičkových celokožených sněhulí s visačkou IceBug. Vnitřek boty, textilie Woolpower je prověřena nejen odborníky v obuvnickém průmyslu, ale také výzkumem lékařských kapacit a švédskou armádou. Sice se běžně nesetkáváme se situacemi, které nás nutí bojovat o přežití, ovšem pro někoho může být životu ohrožující zážitek i čekání v minus dvaceti na autobus. Hodláte-li v nejbližší době podniknout dobrodružnou výpravu po stopách Yettiho, sněhule od IceBug vám budou na cestě nejlepším přítelem.

 

Zvláště oceňované jsou sněhule u maminek zážitku chtivých dětí. Nikdo neprověří funkčnost boty více než malí neposedové, kteří si nedělají starosti s kdejakou kaluží či rozbředlým sněhem. A skákat do hlubokých příkopů plných sněhu, to je teprve ta pravá zábava! Dětské barevné sněhule značky Westport s hřejivou textilií a nepromokavým svrškem, to je ten správný tip.

Být jiná, nevšední, nezapadnout, fascinovat, to bývají hlavní myšlenky rebelek, nejen módních. U firmy SnoBoot to vědí, neboť design svých bot zaměřili právě na skupinu žen, co nemají rády kopie. Patříte-li mezi ně, doporučujeme zvolit tradici sněhulí s příchutí extravagance a luxusu právě od SnoBootu. Nabízejí krásné barevné i černobílé modely Mutant High s mnoha vkusnými doplňky, navíc je lze spoludesignovat kombinací tkaniček či odnímáním kožešinového prvku, boty tak můžete upravit pokaždé trochu jinak podle vaší momentální nálady. Sněhule SnoBoot patří mezi TOP dámskou zimní obuv na trhu, ovšem pozor! Jejich množství na prodejně je omezeno a rozhodně  se nedostane na každou. Tak nepromeškejte jedinečnou šanci zařadit se mezi majitelky i vy. Buďte okouzlující a z každého všedního dne udělejte zážitek, s těmito exkluzivními sněhulemi se vám to zaručeně povede!

Sněhule. Nepřebernost druhů a značek, designové a funkční. Při správné údržbě nám mohou vydržet i několik zim. A ta letošní už pomaloučku klepe na dveře. Podíváme-li se do do zvířecí říše, můžeme hádat, že  nebude nouze o velmi nízké teploty. Tak co, už si děláte místo v botníku?

No Comments

    Leave a Reply