Zajímavosti

Nožky našich nejmenších: Jak ohlídat zdravý vývoj dětských chodidel?

5. 6. 2012

Výzkumy ukazují, že až 95 % dětí má při nástupu do školy poškozenou a deformovanou nožní klenbu či jiné části chodidla. Tato čísla jsou alarmující, vzhledem k tomu, jak náročnou zátěží procházejí naše chodidla v průběhu lidského života – musí nás nosit sedmdesát i více let, a to pokud možno bez bolesti a potíží. Jak ochránit nožky našich potomků?

Varovná čísla jsou o to hrozivějí, že 90 % dětí se rodí s chodidly zdravými, bez jakékoliv ortopedické vady, a k jejich poškození tedy dochází nevhodnou péčí rodičů o nohy svých dětí. Stačí přitom poměrně málo, aby žádné vady nevznikly a vaše děti mohly do života vykročit na zdravých nohou.

Chodidla novorozenců jsou přirozeně plochá, budoucí nožní klenba je prozatím vyplněna tukovým polštářem. Klenba, jakou vidíme u starších dětí, se tvoří až kolem třetího roku věku. Dětská noha také velmi ryche roste, o 15-18 mm za rok, po pátém roce věku o 8-12 mm za rok. Kostra dětského chodidla je z velké části ještě tvořena chrupavčitou tkání, a proto je velmi náchylná k jakékoliv deformaci.

Co je nejčastější příčinou deformace dětských chodidel?

Pokud pomineme vrozené deformace, které ale jsou, jak jsme výše zmínili, přítomny v naprosté menšině případů, pak je nejčastější příčinou poškození dětských chodidel neadekvátní obuví. Rodiče dětem často kupují zcela nevhodné boty bez patřičných zdravotních certifikací, které zajišťují správný tvar boty. Malým dětem, které ještě nespolupracují, často rodiče koupí malé či příliš velké boty. Ty ale omezují správný vývin chodidla a způsobují jeho deformaci.

Nelze opomenout častý nešvar – dědění botiček po starších sourozencích. Nová bota se ale po krátkém nošení vytvaruje podle chodidla svého prvního majitele a pro nožku mladšího sourozence může být tento tvar zcela nevhodný.

Jak můžeme podpořit správný vývin dětského chodidla?

K tomu, aby se svaly dětské nohy dostatečně posílily a tak vlastně zformovaly nožní klenbu, je zapotřebí, aby dostávaly potřebné množství vzruchů. Jedná se o tzv. propriocepci, tedy získávání různých podnětů z okolí. Naprosto základním způsobem, jak procvičit svaly dětského chodidla patří chození bosou nohou po různých površích. U malého kojence, který ještě nedospěl ani k prvním krůčkům, můžete chodidlo stimulovat tak, že po něm přejedete prstem nebo pírkem (polechtáte jej), nebo třeba provedete velmi jemnou masáž prsty či kuličkou.

Jakmile dítě začně dělat své první krůčky, navádějte jej, aby chodilo po různorodém terénu – třeba po teplém, ale hrubém koberci v protikladu k hladkému, chladnějšímu linoleu. Až si dítě bude jistější, dopřejte mu chůzi naboso po trávě, oblázcích, písku, v létě jej nechte se brouzdat ve vodě. Je samozřejmě nutné předvídat jistá rizika – poštípání hmyzem nebo zranění ostrými předměty.

Dostatečná stimulace svalů chodidla je nezbytnou podmínkou pro tvorbu nožní klenby dítěte. Tu je však třeba i nadále podpořit – výběrem vhodné dětské obuvi. Na jaké parametry je třeba dbát a jak poznáte kvalitní obuv se můžete dočíst v našem článku, věnovaném tématu výběru dětské obuvi.

No Comments

    Leave a Reply