Poradna

Nepečujete o nohy? Měly byste, ovlivňují zdraví celého těla…

27. 11. 2011

Nemoci nohou zásadně ovlivňují i to, jakou obuv si pro sebe chcete či musíte zvolit, a protože jsme magazín, věnující se právě obuvi, je logické, že nemoci nohou zmiňujeme. Jaké jsou ty nejčastější a jaké vás potrápí nejhůř?

Ploché nohy

Příčně nebo podélně plochá noha – to je jeden z nejčastějších problémů, s nimiž se ortopedi a podiatři ve svých ordinacích setkávají. Jejich příčiny jsou velmi různorodé: vliv mohou mít vrozené faktory, častěji se ale jedná o důsledek nadváhy či nevhodné obuvi. Jedná se o tak rozšířený problém, že jsme mu věnovali samostatný článek.

Vysoká noha

Jedná se o přesně opačný problém, než je plochá noha – nožní klenba je až příliš vyklenutá, chodidlo se ve své střední části vůbec nedotýká podložky. Obvykle se jedná o vrozenou vadu, ale může být způsobena i nošením malých bot, v nichž se noha „krčí“. Obvykle je nutné nošení ortopedické obuvi správné velikosti či nošení ortopedické stélky.

Deformity prstů

Obvykle bývají důsledkem nošení nevhodné obuvi – tento problém se často týká žen, které s oblibou nosí příliš úzké, špičaté boty na podpatku (nutno říct, že boty s ostrou špičkou jsou již pár let de mode, dámy). Setkat se můžeme s tzv. vbočeným palcem, kladívkovitými či drápovitými prsty nebo dokonce přeloženými prsty. Deformity prstů lze napravit nošením vhodné obuvi, ortopedickými stélkami, v nejvážnějších případech se indikuje operace.

Kostní výrůstky

Ty vznikají v místech, kde je kost chráněna pouze kůží. V důsledku nadměrného dráždění okostice (např. těsnou obuví) dochází k nadprodukci kostní tkáně a růstu kostních výrůstků. Mezi nejčastější problémy tohoto typu patří dvojitá pata nebo patní ostruhy. Oba problémy se řeší volbou vhodné obuvi, která daná místo odlehčí, případně chirurgickým zákrokem.

Kožní nemoci nohou

Kožní nemoci nohou známe asi všichni – jedná se o nejrůznější kuří oka, puchýře, bradavice nebo mozoly. Potrápit nás může i nadměrná potivost nohou či dokonce plíseň. Běžný puchýř si asi zaléčíte doma sami, ale s plísňovým onemocněním nebo bradavicí je jistě vhodné zajík k odbornému lékaři – dermatologovi.

Nemoci nehtů

I nehty mohou ohrožovat specifické nemoci a vady. Pokud je nehet vystaven tření (třeba v těsné obuvi), dojde k nárůstu tkáně a vzniku tzv. vysokého nehtu, který je nejen neestetický, ale i nepohodlný. Nehty mohou také napadnout plísně. Častým problémem bývá i zarostlý nehet – pamatujte, že na nohou se nehty zastřihují vždy rovně a nikoliv do obloučku!

Potrápit umí i diabetes

Kromě výše zmíněných onemocnění může být stav vašich nohou ovlivněn i onemocněním jiné části vašeho těla nebo celého organismu. Negativní vliv na stav chodidel má angiopatie, tedy nedostatečné prokrvování končetin, problémy mohou působit také křečové žíly.

Deset procent české populace údajně trpí cukrovkou, která může způsobovat nedostatečně prokrvení spodních končetin, které může vést až k odumírání nervů i tkání. Tzv. diabetická noha se v první fázi projevuje pálením, svěděním nebo mravenčením, v pozdějších fázích dochází k poruchám citlivosti, černání a odumírání tkání, které končí až amputací. Pokud máte podezření na diabetes, nechte se vyšetřit lékařem a v případě pozitivní diagnózy okamžitě důsledně zahajte léčbu – kromě ochrany nohou před nekrózou tkání zásadně pomůžete celému vašemu organismu.

Nemoci chodidel jsou často podceňovány či úplně přehlíženy – nejedná se totiž o akutní, na životě ohrožující onemocnění, která by vyžadovala okamžitý lékařský zásah. Přesto nás mohou nemoci nohou velmi potrápit a zkomplikovat běžný život. Nezapomínejme, jak důležitou úlohu hrají chodidla v našem všedním životě, když nás spolehlivě nosí, a věnujme jim odpovídající péči!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply