Poradna

Naučte se chodit na podpatcích!

17. 5. 2016

Obdivujete nádherné boty a ženy, které v nich umí chodit – ale samy máte z podpatků hrůzu? Myslíte si, že nošení vysokých podpatků vyžaduje zvláštní nadání nebo nadpřirozené schopnosti? Kdepak – je to dovednost jako každá jiná!

To ale také znamená, že je potřeba se jí naučit. Nikdo učený ještě z nebe nespadl a o chůzi na vysokých podpatcích to platí úplně stejně jako o čemkoliv jiném. Ladně se pohybující gazely na módních molech, nad kterými vzdycháte, už mají za sebou kolikrát léta poctivého, každodenního tréninku!

Jak začít s chůzí na podpatcích?

Pro první nácvik rozhodně zapomeňte na patnácticentimetrové štekle – začněte třeba s podpatky kolem 5-6 cm. Domácí nácvik by také neměl probíhat na kluzké podlaze nebo vysokém koberci. Před tréninkem si nožky perotáhněte a vyberte si pevnější boty, ve kterých bude mít vaše chodidlo oporu – ať si ještě nepřivodíte něpekný úraz.

Ideálními botkami pro první nácvik jsou klasické lodičky nebo dokonce kozačky, ideálně s kulatou špičkou. Jejich podpatek by měl mít pouhé 4 cm, maximálně 4,5 cm – každý půlcentimetr navíc už nácvik chůze na podpatcích citelně zkomplikuje.

Do místnosti, ve které chůzi nacvičujete, umístěte ideálně velké zrcadlo. Pokud takové nemáte, využijte výhod moderní techniky a sama sebe natočte – ať už na kameru ve vašem telefonu nebo webkameru na počítači. Tímto způsobem budete moci kontorlovat styl vaší chůze.

Jak chodit v botách na podpatku?

Především se nesnažte napodobovat vyumělkovaný krok modelek a při chůzi neklaďte nohy křížem – jste na nejlepší cestě k nepěknému pádu. Kráčejte tedy rovně, v přiměřeně drobných krůčcích. Gestapácká chůze se pro dámu nehodí nikdy a v podpatcích ani není zcela možná.

Chůze by měla být ladná – záda rovná, hlava vztyčená, nohy v kolenou by neměly být ohnuté, jak je bohužel v ulicích často vidět.

Trénujte doma třeba při běžných činnostech – při vaření nebo když vstanete od počítače a jdete si uvařit kávu. Stačí chvíle denně, nemá význam nohy hned ze začátku trápit, chodidla se navíc mohou proti nezvyklé námaze začít brzy bránit bolestivými křečemi.

Při chůzi na podpatcích spočívá většina váhy vašeho těla na špičkách nohou, což je ze začátku poněkud nezvyklé. Zároveň se jedná o prvek, který je třeba se naučit využívat – třeba při chůzi do schodů nebo při našlapování na rošty v obchodních centrech došlapujeme zásadně jen na špičku, v druhém případě proto, aby podpatek neuvízl v roštu a nepoškodil se.

Co dál?

Natrénovala jste si chůzi na čtyřcentimetrových podpatcích? Je na čase vyrazit do ulic! Zde se vyhýbejte měkkým terénům – hlíně nebo písku, kluzkému mramoru i nerovným kočičím hlavám, po kterých se v podpatcích moc dobře nechodí ani „profesionálkám“.

Postupně si nový způsob chůze osvojíte a pak budete moci výšku podpatku postupně zvětšovat, nejprve třeba jen o dva nebo tři centrimetry.

Ne každý chce a může nosit extrémně vysoké jehly, ne vždy se taková obuv hodí. Není nic špatného na tom, když usoudíte, že třeba deset centimetrů vám bohatě stačí – už pěticentimetrové podpatky vám opticky zeštíhlí nohy, zpevní zadeček a dodají vám úžasný sex-appeal.

Nestojí to za trochu námahy?

No Comments

    Leave a Reply