Poradna

Když bolí ploché nohy

1. 5. 2012

Ploché nohy patří mezi jedna z nejčastějších onemocnění nohou. Chodidla jsou obecně velmi citlivou a zároveň podceňovanou součástí lidského těla, a přitom plní řadu velmi důležitých funkcí. Jsou oporou vzpřímeného těla, zajišťují chůzi i běh, také tlumí nárazy, kterým by jinak byl vystaven náš mozek a vnitřnosti a starají se o přizpůsobení nohy terénu.

K tomu, aby chodidla mohla tyto funkce plnit, jsou vybavena složitou soustavou kostí a chrupavek a také dvěma oblouky, příčnou a podélnou nožní klenbou. Jestliže vlivem řady okolností dojde k poklesu či přímo zhroucení nožní klenby, hovoříme pak o ploché noze, která dále ztěžuje normální pohyb a působí bolest i řadu přidružených obtíží.

Jaké jsou příčiny ploché nohy?

U určité skupiny lidí se může vyskytovat genetická zátěž, která zvyšuje nebezpečí tvorby ploché nohy – jedná se ovšem vždy pouze o zvýšený předpoklad, samotné geny vám nohy nezničí. Příčinou vzniku plochých  nohou mohou být různé infekce, poliomyelitida, zánětlivá onemocnění (revmatismus), narušení hormonální a metabolické rovnováhy (osteoporóza), cévní či nervové choroby, avitaminóza – nedostatek vitaminu D. Mezi velmi časté příčiny problémů patří ovšem také nadváha či obezita, profesní přetěžování nohou či úraz. Vznik plochých chodidel ovšem může zapřičinit i nevhodná obuv, v této souvislosti se hlavně hovoří o nekvalitní obuvi s tenkou, plochou podrážkou – žabkách, balerínkách. Také dětem je nutné vybírat kvalitní obuv – vývoj nožní klenby se uzavírá zhruba ve věku tří let a deformity, vytvořené takto časně, může být velmi obtížné odstranit.

Jaké boty jsou vhodné k prevenci plochých nohou?

V podstatě se nemusíte vzdávat svých oblíbených plochých či naopak vysokým podpatkem opatřených bot, pokud je ovšem nosíte s mírou a jen pro účely, k nimž byly boty stvořené. Pokud vás čeká celý den na nohou, nechte balerínky i vysoké střevíce doma a zvolte raději vhodnější obuv.

Vhodná obuv má anatomicky tvarovanou stélku, která podporuje nožní klenbu. Podpatek dosahuje jen výšky kolem 3-5 cm. Boty by měly mít dostatečně prostornou, volnou špičku, být prodyšné a vyrobené z lehkého materiálu.

Jak se léčí ploché nohy?

Plochá noha s sebou přináší ztuhlost nohou a bolest, obtížný pohyb, další znetvoření prstů či kuří oka a nezřídka i vytrvalé bolesti zad. Existují tři stupně snížení nožní klenby, přičemž první dva lze ještě aktivně, vlastním úsilím korigovat. Třetí stupeň je již natolik závažný, že obvykle vyžaduje chirurgickou léčbu. Jedná se o složitý systém zákroků, při němž je nutno nožní klenbu znovu vytvořit. Po chirurgické léčbě je nesmírně důležité nohu doléčit pomocí důsledného nošení ortopedické obuvi a péče o dolní končetiny – a zde je kámen úrazu. Velká část pacientů tento doléčovací proces zanedbává a jejich nesvědomitost vede k návratu obtíží.

V rámci terapie plochých nohou je vhodné především udržovat ideální váhu – nadměrné zatěžování chodidel kily (někdy i desítkami kil) navíc má na nožní klenbu doslova devastující vliv. Uvádí se, že každých nadbytečných 100 gramů váhy pro naše nohy znamená, že za den zvednou celou tunu navíc! Dále se obvykle doporučuje nohy sprchovat střídavě teplou a studenou vodou, masírovat je a také nožní klenbu procvičovat plaváním nebo chozením naboso v nerovném terénu – často se doporučuje třeba písek nebo i větší oblázky. Po operaci vám většinou lékař doporučí tzv. léčebný tělocvik, který sestává ze specializovaných cviků, zaměřených na posílení svalů nožní klenby.

Ploché nohy se mohou zdát jako banalita, ale rozhodně jí nejsou. Obtíže, které plochá noha způsobuje, mohou zásadním způsobem narušit kvalitu vašeho života, nemluvě o náročné sérii operačních zákroků, které vás mohou čekat. Pro to, abyste se těmto komplikacím vyhnuli, však stačí docela málo – nosit kvalitní obuv, hlídat váhu a občas svá „uchozená“ chodidla trochu rozmazlit.

No Comments

    Leave a Reply