Poradna

Jak vybrat dětské boty

30. 8. 2014

U dětské obuvi je nutné sledovat velikost boty, aby z ní dítě nevyrostlo. Malá batolata kontrolujte jednou měsíčně, školáky v mladším školním věku jednou za tři měsíce, starší školáky zpravidla po pěti měsících. Mezi 15-20 rokem se růst nohy zastaví, a dítě je samo schopno říci, zda mu jsou malé boty. Revize je doporučena po půl roce.

Pokud dítě nosí malou obuv, poškodí se mu nenávratně nohy, proto je kontrola velikosti obuvi nesmírně důležitá i pro jeho další budoucí vývoj. Děti ve věku 2-3 let za jeden rok vystřídají dvě až tři velikosti obuvi, předškoláci a mladší školáci dvě velikosti. Důležité je vědět, že dětská noha roste nepravidelně a tak se může stát, že půl roku nepoporoste vůbec a pak za 2 měsíce vyroste klidně i o 2 čísla.

Jak zjistit velikost obuvi u dítěte

Problematické je vůbec zjistit, zda dítě má krátkou obuv či nikoli. V prvé řadě se jej můžete zeptat, ovšem batole samo neposoudí, zda jej bota tlačí a děti mladšího školního věku nejsou kompetentní k tomu, aby samy od sebe odpověděly, že je bota skutečně tlačí po celou dobu anebo pouze právě teď. Proto je nutné kontrolovat velikost obuvi samostatně.

  • Chodidlo nožičky můžete obkreslit na čtvrtku, vystřihnout ji a přiložit na do vnitřku boty.

  • Můžete také v botě nohu ohmatat, zda boty tlačí.

  • V neposlední řadě si můžete zakoupit v obuvi speciální přístroj na měření velikosti nohy dítěte, který Vám práci usnadní.

 

Dítě by mělo obuv pravidelně střídat a mělo by mít více párů, které jsou určeny na speciální aktivity – boty ven na procházku, do školy na cvičení, obuv na přezutí, letní páskovou obuv, zimní obuv, holiny, boty na běhání a domácí bačkory.

Dětské boty by měly být pohodlné, netlačit a měly by být vyrobeny z pevného, ale zároveň poddajného materiálu. Vhodné boty nemusí být pouze kožené, ale ty, které jsou kombinací více materiálů, aby byla noha v pevné, ale přitom prodyšné a lehké obuvi. Boty by měly mít adekvátní podrážku, která nemá vysoký podpatek, měly být kotníčkové, lehké s kulatou špičkou. V příliš špičatých botách dochází k deformaci nohy. Dětská zdravotně nezávadná obuv je označena symbolem žirafy.

No Comments

    Leave a Reply