Poradna

Jak správně skladovat boty

20. 10. 2012

Se střídáním čtyř rozmarných ročních období před námi pravidelně vyvstává neoblíbený úkol: vhodně uskladnit boty právě minulé sezóny a uvolnit místo botám pro nadcházející období. Jak nejlépe uskladnit své boty, abychom jim zbytečně nezkrátili životnost?

Správné uskladnění nenošené obuvi je důležitou dovedností: jen tak zabráníme tomu, aby se boty v nevhodných podmínkách poškodily. Nesprávným uložením boty ztrácí na vzhledu i životnosti. Pokud chcete, aby vaše oblíbené střevíčky nebo kozačky vydržely co nejdéle, zařiďte se podle následujících tipů:

1. Příprava na skladování

Boty, které se chystáte na delší dobu uložit, je třeba nejprve pečlivě ošetřit – to znamená vyčistit je od případných nečistot, natřít je krémem a impregnací. Ošetřováním obuvi se podrobněji zabývá náš článek, zaměřený pouze na toto téma. Lidovým prostředkem pro ošetřování obuvi bývá Indulona, přesto je určitě vhodnější se spolehnout na profesionální přípravky – s nimi vám při otevření krabic s uskladněnými botami nehrozí téměř žádné nepříjemné překvapení.

Čisté a natřené boty je vhodné natáhnout na kopyta. Ta jsou dnes poměrně dostupná a jejich nákup se rozhodně vyplatí – zejména u kožené obuvi kopyto krásně udrží tvar boty a slouží jako prevence popraskání a lámání kůže. Pokud nechcete investovat do kopyt, svou službu udělá i obyčejný zmačkaný papír.

2. Úložné prostory

Pokud si schováváte krabice od bot, bod pro vás – prostorné papírové krabice jsou nejlepším úložištěm pro momentálně nenošenou obuv. Každý pár bot je navíc vhodné zabalit do hedvábného papíru, podobně, jako to dělají v prodejnách obuvi. Papír saje případnou vlhkost, která by jinak v botách nadělala neplechu.

Boty by rozhodně neměly být skladovány v neprodyšných boxech a také by neměly být skladovány namačkané na sebe ve velmi těsných, malých krabicích. Tím může při delším skladování dojít k deformaci jejich tvaru.

3. Kam s nimi?

Kam nakonec krabice s botami uložíme? Boty by měly být skladovány na suchém, chladnějším místě – ideální teplota se pohybuje mezi 15 a 20°C. Neměla by klesnout pod 10°C, protože některé materiály – třeba lakovaná useň nebo plasty – jsou na takto nízké teploty citlivé a praskají.

Nevystavujte boty slunečnímu světlu, neboť to může způsobit změnu jejich barvy. Krabice s botami uskladněte tak, aby boty neležely na boku, protože tato poloha může také způsobit deformaci tvaru boty. Ideální je svislá pozice.

Skladujete své boty správně? Jak vidíte, je třeba mít na mysli spoustu okolností, které by při skladování mohly vaše boty nenávratně poškodit. Veškerá námaha, spojená s vhodným uskladněním obuvi se vám však s příchodem nové sezóny stokrát vrátí v podobě perfektního stavu vašich oblíbených bot.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply