Představujeme

I Adidas pociťuje krizi, růst zpomaluje

14. 6. 2012

Zpomalení růstu pociťuje aktuálně také výrobce sportovního vybavení, společnost Adidas. Její obrat klesl v prvním pololetí letošního roku o 3%, a to z 7,34 miliardy EUR na 7,13 miliardy EUR. Negativní měnové efekty a přetrvávající špatné tržní prostředí v západní Evropě tak postihly i společnost Adidas se sídlem v německém Herzogenaurachu.

Provozní hospodářský výsledek za posledních šest měsíců díky zlepšení marže o 4% mírně stoupl, a to na 693 milionů EUR. Zisk koncernu tak tedy vzrostl o 6% na 480 miliónů EUR.

V loňském roce zažil Adidas silné čtvrtletí, kdy těžil z Mistrovství Evropy ve fotbale a z Olympijských her. V letošním roce však musel začít bojovat se slabou měnou v rozvojových státech a v Japonsku, a stejně tak i s pokračující recesí v Eurozóně. Generální ředitel společnosti Herbert Hainer vidí ale i tak situaci jako uspokojivou: „Ze strategického a operativního hlediska jsme stále na velmi dobré cestě.“

Důvod k oslavě ze vzrůstajícího kurzu by mohl mít Herbert Hainer díky návratu „problémového dítěte“ Reebok. Americká dceřiná společnost, kterou převzali v roce 2006, by mohla výrazně zvýšit prodeje ve druhém čtvrtletí, a to o 11%.

Evropa oslabuje

V Evropě klesl obrat o 9% a kvůli tomu byl obrat v západní Evropě v první polovině roku 1,9 miliardy EUR. Také v evropských relativně vyspělých rozvojových zemích se obrat mírně snížil o 2%, a to z 917 na 901 miliónů EUR. Pozitivní nárůst zaznamenala společnost Adidas v Číně s navýšením obratu o 7% (781 miliónů EUR) a v Latinské Americe o 9% (765 miliónů EUR).

Prognózy poklesu obratu společnosti Adidas

Kvůli přetrvávajícímu hospodářskému poklesu v západní Evropě je vedení koncernu Adidas v tomto roce trochu pesimističtější. Obrat koncernu by měl v roce 2013 kvůli nepříznivým měnovým kurzům stoupat jen velmi málo, a to v jednociferné částce. Kromě toho však vedení koncernu předpokládá, že ve srovnání s předchozím rokem dojde k výraznému zlepšení hrubé marže roku 2013. V roce 2013 tak předpokládá Adidas čistý zisk 920 miliónů EUR.

Zdroj

No Comments

    Leave a Reply