Poradna

Humpál nebo Popelka? Co s nadměrnými nebo podměrnými chodidly

17. 6. 2013

Co mají společného starosta Jičína Humpál z pohádek o Rumcajsovi a chudá Popelka? Oba vstoupili do dětských srdcí jako majitelé nevšedních nohou. Zatímco Humpál se pyšnil obří „starostenskou nohou“, Popelku princ našel jen díky jejímu drobnému střevíčku.

Možná i vás trápí nestandardně velká či naopak drobná chodidla. Sehnat pro sebe padnoucí, kvalitní a navíc ještě pěknou obuv není vůbec jednoduché.

Nadměrná obuv

Nadměrnou obuví rozumíme takovou, která se pohybuje ve velikostech 42-45 u dam a 47-54 u pánů. Jak vidíte, jedná se již o poměrně příjemný výběr, nemusíte se tedy za každou cenu spokojit s botou o číslo nebo dvě menší, než potřebujete!

Za chodidlo nadměrné velikosti ovšem není považováno jen takové, které je nadstandardně dlouhé, nýbrž i chodidlo, které je podle obecných měřítek příliš široké. Šířka boty se označuje písmenným kódem, dámská rozšířená obuv nese značku G a nejšrší pak H, široká pánská je označena jako K.

Podměrná obuv

I Popelky mezi námi se potýkají s problémy při výběru obuvi. Dámy i pánové s drobnou nohou bývají často po právu rozšílení, když odpovídající velikost nacházejí jen v oddělení s dětskou obuví. I lidem s drobným chodidlem ale začali obchodníci vycházet vstříc.

Můžete se tak setkat s nabídkou dámské obuvi již od velikosti 34,5 – tedy skutečných střevíčků pro Popelku – a pánskou obuví, jejíž číslování začíná na cifře 37.

Za podměrnou obuv považujeme také obuv velmi úzkou. Pokud máte úzkou nohu (i zcela běžné velikosti), vyhledejte boty označené písemným kódem F (úzká obuv) – což he běžná šíře obuvi v Evropě, pokud tedy neni uvedeno jinak jedná se o obuv šíře F.

Pečlivě vybírejte

Lidé s nadměrným nebo podměrným chodidlem jsou zvýšeně ohroženi vznikem různých deformit chodidla. Nevhodná obuv se může ale podepsat i na zdraví jejich páteře a kloubů. Proto je vždy třeba boty před zakoupením důkladně vyzkoušet, projít se v nich. Nebojte se zapátrat na internetu i ve známých obuvnictvích, zda nemají na skladě botky přesně pro vás – budete mile překvapeni! Nabídka je skutečně široká.

Časy, kdy zákazník s nestandardním chodidlem neměl na výběr a musel vzít za vděk čímkoliv, co jen vzdáleně připomínalo botu, totiž naštěstí již minuly. Vzniká stále více značek, které se specializují právě na nestandardní obuv, neboť poptávka po krajních velikostech je veliká a věčná. Také řada zavedených řetězců a značek vyvíjí celé řady vlastní obuvi v nestandardních velikostech. Příjemné a padnoucí boty jsou nejlepší inesticí do vašeho pohodlí i zdraví – a se současnou nabídkou už není potřeba právě vaše chodidla šidit. Ať jsou jakákoliv.

No Comments

    Leave a Reply