Zajímavosti

Historie značky Adidas

10. 12. 2013

Značka Adidas patří k nejznámějším obuvnickým a módním značkám vůbec. Od svého založení Adi Dasslerem na začátku minulého století prodělala mohutný vývoj a stala se globální společností.

Histore značky Adidas se začíná psát 3. listopadu roku 1900, kdy se narodil v Herzogenaurachu, v Německu, Adolf (Adi) Dassler. Jeho rodinný dům, postavený roku 1910 stojí dodnes.

Adi si postavil svoji první dílnu v matčině bývalé prádelně. Bylo to v roce 1920. Postavil stroj poháněný vlastní silou, který využíval k zaoblení rohů na podrážce. O čtyři roky později už Adiho bratr Rudolf pomáhá s řízením první továrny registrované pod jménem „Dassler Brothers Shoe Factory„. 25 zaměstnanců vyrobí 100 párů bot denně. Zatímco ostatní továrny bankrotovaly, bratři Dasslerové si pronajali již zmíněnou továrnu a zvýšili výrobu. Adi je vizionář a navrhuje úspěšné boty. Rudolf je spíš obchodník a stará se o chod firmy. První mezinárodní úspěch na Olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928. Adolf Dassler zde předvádí boty, které vynalezl. U sportovců rychle získává oblibu. Arthur Jonath z Německa vyhrál bronz za výkon 10,4 sekund na 100 m sprint. Tretry vážily 216 g! První a druhé místo získali američani Thomas Tolan a Ralph Metcalfe. Následují olympijské hry v Berlíně, píše se rok 1936 a nacisté jsou u moci. Svět je poté rozdělen válkou, ale Adiho boty slaví úspěchy. Více než 40 medailí bylo vyhráno v Adiho botách. Americký atlet James Cleveland Owens, známý jako Jesse, vyhrál 4 zlaté medaile v Dasslerových botách.

Puma versus Adidas

Adolf a Rudolf Dasslerové se rozdělili a každý rozjíždí svou vlastní firmu Adolf Dassler zakládá „AdidasRudolf Dassler zakládá „Puma„. Dodnes mají obě firmy sídlo naproti sobě přes malou říčku v rodné obci Herzogenaurach.

Zrození tří pruhů

V srpnu 1949 je společnost „Adolf Dassler adidas Sport shoes“ oficiálně zaregistrována. Značka se třemi pruhy se brzy stane jednou z nejznámějších na světě.

Emil Zátopek, který vyhrál zlato ve všech třech bězích na dlouhou vzdálenost (5.000, 10.000 a Marathon) Dana Zátopková, která vyhrála zlato v hodu oštěpem na olympijských hrách v Helsinkách, oba byli ve vybavení adidas.

Úspěšná 60. léta

Další mistrovství světa ve fotbale vyhrává Německo ve slavném finále. Samozřejmě kompletně v adidasu. Adidas stále vede tuhé boje o nejlepší sportovce se značkou Puma.

Logo kolekce Originals

 

Adi Dassler umírá roku 1978 tam, kde to všechno začalo a kde vybudoval celé impérium adidas – v Herzogenaurachu. Po jeho smrti se vedení firmy ujímají nejbližší – žena Käthe a syn Horst.

V průběhu 80. a 90. let Adidas stále roste a slaví velké úspěchy. Míče, boty, oblečení a další produkty jsou špičkou ve všech sportech.

V roce 1991 představeno „nové“ logo. Dnes pod něj spadají všechny sportovní, moderní a inovativní produkty

Adidas kupuje firmu Salomon. získává tak nejen tuto značku a její outdoorové a další technologie, ale také golfovou značku Taylor Made.

Nový koncept představuje módní stylové oblékání od roku 2002, kterému se adidas doposud vůbec nevěnoval. V dalších letech pod tímto logem vznikne řada kolekcí. V ČR zatím toto logo není komunikováno.

Převzetí firmy Reebok

Velká událost v chodu firmy přichází v roce 2006, a sice převzetí firmy Reebok, které umožní v dalších letech především expanzi do dalších sportovních odvětví (hokej, baseball…)

No Comments

    Leave a Reply