Představujeme

Historie obouvání VIII: Tanec mezi kulkami

30. 9. 2015

Dvacáté století je obdobím velkých celospolečenských změn, ale také stoletím rychlého střídání módních trendů. To se samozřejmě promítlo i do vzhledu obuvi jednotlivých dekád. Jak? Na to se podíváme v našem článku.

První léta nového století

Po přelomu století stále ještě doznívají secesní trendy. Zároveň se ale obuv konečně stává viditelnou součástí garderoby a tak je kladen velký důraz na její dokonalý a úpravný vzhled. Vzrůstající nároky na pohodlí vedou k masivnímu rozšíření asymetrických kopyt a výroby odlišných bot pro pravou a levou nohu.

V prvním desetiletí po přelomu letopočtu ještě doznívají vlivy secese. Dámy nosí v létě lodičky a střevíce s páskem přes nárt, v zimě kotníčkové boty se šněrováním nebo zapínáním na knoflíčky. Podpatky jsou stále posunuty více ke středu podešve a mají špulkovitý tvar.

10. léta

V tomto období se rozvíjí obuvnický průmysl, který v honbě za zákazníkem chrlí neustále nové způsoby zpracování, design i materiály. Populární se stává pohodlná vycházková obuv a díky rozvoji různých sportovních odvětví se také vyrábí specializovaná obuv sportovní. V Čechách zdatně obchoduje firma Baťa, založená již v roce 1894 třemi bratry Baťovými. Právě tato firma do Čech přinesla výrobu bot na asymetrických kopytech.

Rozvoj obuvnictví ale záhy brzdí první světová válka a obuvnický průmysl stagnuje. Boty se musí kvůli nedostatku kvalitních materiálů vyrábět z náhražek, jako je dřevo, juta nebo textil. Využíval se i zbytky usní. Český gigant Baťa prosperuje jen díky tomu, že poskytuje obuv armádě. V době války ženy nosí spíše polovysoké boty na masivnějším podpatku.

20. léta

Po skončení války se zbídačelé národy vzpamatovávají z útrap a opět se začínají bavit. Svědčí o tom i vzrůstající obliba lehké taneční obuvi. V tomto období se objevují taneční lodičky, které na dámské nožce přidržuje pásek ve tvaru T, který zamezuje pohybu nohy v botě. V polovině dvacátých let se objevují ostré špičky, které souvisí s oblibou tance shimmy.

Podpatek boty je stále umístěn blíže ke středu a je na zadní straně lehce projmutý, čímž nohu opticky zkracuje. Ve společnosti ale přibývá pracujících žen, na což výrobci hbitě reagují nabídkou pohodlných pracovních bot. V zimě byly populární meltonky, pojmenované podle anglického města, kde se vyráběla typická vlněná tkanina.

30. léta

Na počátku třicátých let přetrvává boom nových tvarů, materiálů i možností úprav obuvi. Rozšiřuje se dámský ale i pánský sortiment – kromě stále oblíbených polobotek na šněrování se objevují mokasíny a další typy bot. Vzniká sportovní obuv, vytvořená pro konkrétní sport a u pracovní obuvi se uplatňuje nepromokavý usňový svršek.

Luxusní obuví v Čechách jsou stále tzv. poprovky, náročná a nákladná obuv značky F. L. Popper. Zatímco tyto boty jsou určeny horním deseti tisícům, mezi obyčejným lidem jsou populární levné boty značky Baťa.

Módní rozmach třicátých let přerušuje druhá světová válka. Během období války byl opět nedostatek kvalitních materiálů a šily se boty s dřevěnou podešví, u nichž se vžil název „válečné dřeváky“. Nedostatek materiálu se dotkl i armád všech zemí, a tak se jejich vojáci museli spokojit s botami z plsti, hrubého plátna i dřeva.

40. a 50. léta

Chudá poválečná léta jsou charakteristická rozvojem nových, umělých materiálů, které nabízejí nové možnosti i ve výrobě obuvi. Novým fenoménem jsou silonky, během války naprosto nedostatkové zboží, které ženy aspoň napodobovaly pudrováním lýtek nebo malováním umělých švů třeba tužkou na oči.

Závody Baťa jsou v roce 1945 zestátněny a jejich další produkce je již řízena centrálně pod jménem Svit. Mezi první poválečné trendy se řadí masivní obuv se zakulacenou špičkou a silným, špalkovitým podpatkem. Tuto módu v polovině padesátých let střídají subtilnější boty na jehlovém podpatku, s úzkou špicí a vykrojeným nártem.

Na tuto módu pak reagují léta šedesátá a dotahují ji až do extrému. Jak se ale v této době a dalších desetiletích vyvíjely trend v obuvi si povíme zase v dalším – již závěrečném – díle našeho seriálu.

No Comments

    Leave a Reply