Zajímavosti

Historie obouvání IX: Od dětí lásky k Manolovi

27. 6. 2016

Minuly obě světové války i chudá poválečná léta. Co nás čeká teď? Uvolněná léta šedesátá i bláznivé „osmdesátky“. V našem historickém seriálu se postupně dostáváme k dekádám, které již pamatujeme a stále prožíváme.

60. léta

Celkové uvolnění společnosti, podpořené i takzvanou sexuální revolucí, samozřejmě následují i módní trendy v oblečení a obuvi. Chudoba poválečných let a důraz na těžkou práci poněkud ustupuje do pozadí a místo nich přichází důraz na mládí, svobodu a radost. Boty na vysokých podpatcích, s úzkou špičkou a velmi vykrojeným nártem známe všichni – starší z nás je pamatují, ti mladší je aspoň viděli v historizujících filmech. Barvy jsou všude.

Populární obuví byl takzvaný šedý mor – pryžové galoše s plyšovou manžetou, nebo jejich luxusnější verze – krémové pařížanky na podpatku. Tyto galoše se nazouvaly přímo na běžnou obuv.

Celkově vzato dochází k rozvolňování módních trendů, splývá všední a sváteční styl oblékání – to, co si idé obují přes den do práce, klidně vytáhnou i večer na zvláštní příležitost. Přes den se nosí i dříve specializovaná obuv, třeba tenisky. Do módních tendů začínají pronikat kulty slavných osobností, lidé si berou příklad třeba z modelky Twiggy nebo Jacqueline Kennedyové.

70. léta

V sedmdesátých létech doznívá móda ovlivněná hippies. Ta se – jak jinak – projevuje i v obuvi. Nosí se boty na vysoké, polyuretanové platformě, zvané brikety. Masově se šíří nízké žabky, které se v druhé polovině dvacátého století rozšířily z Nového Zélandu. Typickou obuví byly také nízké řemínkové sandále, zvané kristusky.

Sedmdesátá léta ovlivnila nejrozšířenější hnutí té doby, kromě hippies to byl disco styl a koncem sedmdesátých let rozvíjející se punkové hnutí, které do módy přinesla zejména Viviene Westwoodová.

80. léta

Oblečení i obuv osmdesátých let je již nesmírně rozmanité a módní trendy velmi uvolněné. Ztrácí se přísný diktát a uniformita, typické pro minulá desetiletí i století. Vzhled člověka ovlivňují mnohé faktory: jeho osobní vkus, zájmy i vliv osobností a trendů. Tato volnost někdy hrančí s nevkusem: populární je třeba nošení ponožek v lodičkách. Stále také „frčí“ etno styl či móda ve stylu punk.

V osmdesátých letech se proslavuje patrně nejslavnější návrhář dnešní doby, Manolo Blahnik. Toho dnešní generaci žen představila především hlavní hrdinky seriálu Sex ve mestě, Carrie Bradshawová, a její představitelka Sarah Jessica Parkerová.

V roce 1986 hip hopová skupina Run DMC zpívá píseň „My Adidas“, čímž spouští vlnu až hysterického zájmu o tuto původně sportovní obuv, zájmu, který jeho zakladatel Adi Dassler v roce 1948, když značka vznikla, určitě nečekal. Značka Adidas, která se v roce 1972 stala dodavatelem pro Olympijské hry, se dodnes drží na výsluní i přesto, že její konkurence nespí.

90. léta a počátek 21. století

V devadesátých letech pokračuje další rozvolňování módních trendů, přesto je ještě můžeme v obuvi i oblečení vysledovat. Objevuje se nový styl grunge, kombinace punku a hippies. Dochází také k rozmachu etno módy, nebylo zvláštností potkat ženu v dlouhých květovaných šatech, doplněných vysokými šněrovacími botami. Již v devadesátých letech se objevují nostalgické retro trendy: móda se oklikou vrací zpět k barevnosti let šedesátých.

Jak charakterizovat počátek 21. století? Jedná se o období, kdy vkusu jednotlivce nejsou kladeny žádné meze. Trendy se mění několikrát do roka a důraz je kladen právě na individualitu a osobní vkus. Téměř veškerá obuv je již vyráběna strojově, o ručně šité obuvi se začíná uvažovat jako o znaku postavení a luxusu.

Stoupá zájem veřejnosti o módní návrháře obuvi, současné trendy i zdravotní stránku nošení vysokých či naopak velmi nízkých podpatků. Trendy se neustále vrací – jednou do let šedesátých, pak osmdesátých, jindy zase zabloudí až k elegantní viktoriánské éře. Vyrábí se nepřeberné množství typů obuvi – pro každou příležitost, pro každý sport. Možnosti jsou zkrátka neomezené…

Jak vidíme, vývoj obuvi je stejně starý jako lidstvo samo. Od prvních papučí z kůže a lýka, přes špičaté boty gotické a nazdobené barokní střevíce postoupil vývoj obuvi až k ničím neomezenému, svobodnému 21. století a zde také končí náš historický seriál.

No Comments

    Leave a Reply