Představujeme

Historie obouvání I. díl: Nejstarší boty na světě

5. 5. 2015

V prvním dílu našeho seriálu o historii obouvání se podíváme do pravěku. Co na svých nohou nosili naši dávní předci, z jakých materiálů byla jejich obuv vyrobena a mohla by v něčem konkurovat dnešním botkám?

První lidé, kteří se odvážili opustit teplé savany Afriky a zamířit ve svém putování dále na sever, brzy poznali nutnost zahalit své tělo i končetiny do oblečení a bot – kvůli teplu i ochraně. Jaké boty si tehdejší lidé zhotovovali a z čeho?

Nejstarší nálezy bot se datují zhruba do doby kamenné, jsou tedy staré asi 7 800 – 5 300 let. Nejčastějším materiálem pro zhotovování bot byla samozřejmě kůže nebo kožešina, lidé používali i pruhy lýka nebo kůru ze stromů ke zhotovení prvních sandálů.

Kožené boty byly obvykle ušité z jednoho kusu materiálu: plát kůže se obalil kolem nohy a nahoře sešněroval řemínky, protaženými dvěma řadami dírek – podobně, jako se dnes zavazují boty na tkaničky. Boty byly kvůli izolaci obvykle ještě vycpané trávou nebo slámou. Některé druhy této obuvi se v jistých evropských oblastech nosily ještě v devatenáctém století, takže celkem s jistotou můžeme říct, že jejich životnost byla velmi nízká – obvykle se prochodily za dobu kratší než měsíc.

Arménii byl nalezen 5 500 let starý střevíc vysokohorského pastevce, schovaný pod překlopeným hrncem a vycpaný trávou tak, že do něj již nebylo možné obout chodidlo. Z toho lze usoudit, že tráva měla jinou funkci – měla střevíc vyplnit a držet jeho tvar během dlouhodobého uchovávání. Z těchto a podobných nálezů tedy vyplývá, že již naši předci o svou obuv v rámci svých možností pečovali.

Slavný Ötzi a jeho „trekovky“

Před dvaadvaceti lety byla v alpském ledovci nalezena dokonale zachovaná mumie lovce z mladší doby kamenné, který zřejmě zahynul při přechodu přes Alpy. Vědci byl pojmenován Ötzi. Vzhledem k tomu, že led a nízké teploty mumii a veškeré její vybavení dokonale zakonzervovaly, můžeme z nalezených pozůstatků získat mnohé zajímavé informace o životě lidí z této éry. Jakou obuv si Ötzi připravil pro namáhavý pochod přes nehostinné pohoří?

Ötziho boty jsou neuvěřitelné svým důkladným zpracováním. Nosnou kostru boty tvoří patnáct lýkových pruhů z lípy, materiálu, který se v té době v Evropě používal jen velmi výjimečně. Lýkové pruhy jsou připevněny k podešvi, kterou tvoří medvědí useň. Zvláštní materiál a pro podmínky vysokohorských strání ani ne zcela vhodný – vědci se ale domnívají, že medvědí kůže byla použita spíše z rituálních než praktických důvodů. Řemínky, které dále zpevňují botu, jsou vyrobeny z hověziny a vršek boty, pokrývající přední část, pak z jelenice. Důkladným pátráním navíc bylo zjištěno, že kůže, použité na výrobu bot, byly vyčiněny mozkem, svařeným s játry. Díky tomuto činidlu byly boty měkké a odolné vůči vlhkosti.

Boty byly dále vycpány senem. Nemohlo se ale jednat o jakékoliv seno – čeští vědci, kteří se pokusili o dobovou rekonstrukci výroby Ötziho bot, nakonec slavili největší úspěch s tzv. medvědí trávou – seno z ní vyrobené má minimum stonkových částí a většina hmoty je tvořena dlouhými, měkkými listy, takže výplň boty neškrábe, ale zato hřeje.

Zdá se vám přechod alpských vrcholů v kožených botách, vycpaných senem, jako čiré bláznovství? Potom vás určitě zaujme informace, že Otziho primitivní obuv právě díky tlusté, dvoucentimetrové vrstvě sena měla pravděpodobně lepší izolační vlastnosti než moderní treková obuv. Když v takové botě šlápnete do vlhka, nepříjemný pocit brzy zmizí – oteřenou zadní částí totiž vodu zase vymáčknete ven a bota se rychle prohřeje.

Jakýkoliv tlak, který při chůzi vznikal, se v Ötziho „trekových botách“ rovnoměrně přenášel na celou plochu chodidla, takže pravěký lovec rozhodně netrpěl na puchýře ani otlaky. Při náročné chůzi po kamenitém terénu navíc boty oddalovaly i pocit únavy, jaký známe dnes, z chůze po rovném, tvrdém povrchu. Ötzi měl ale vybočené palce, jaké mají dnešní lidé, což znamená, že na rozdíl od svých vrstevníků – a ještě mnoha dalších generací – nosil boty často, možná dokonce pravidelně.

Několik exemplářů Ötziho pravěkých bot z rukou českých vědců můžete shlédnout v některých světových muzeích. Perličkou na závěr je fakt, že Ötzi měl nohu velkou jako současný dvanáctiletý chlapec.

No Comments

    Leave a Reply