Boty z umělých materiálů se pomalu stávají módní stálicí a zároveň žhavým hitem snad každé sezóny. Někomu připadají holínky či crocsky neestetické, jiný na ně nedá dopustit. Jaká je současná situace kolem gumových bot a jaká zdravotní rizika jejich nošení přináší?
Holínky patří jen do bláta
Již několik let trvá obliba vysokých gumových bot, holínek. Trendem posledních sezón jsou holínky s barevným potiskem, který oceňují děti, muži i ženy. Jejich využití je stejně pestré jako jejich potisky: nosí se k sukním, kalhotám i kraťasům, perfektně se hodí do města, když zrovna počasí nepřeje, nebo na často blátivé hudební festivaly, kterými letní období jen hýří.
Pokud také fandíte barevným holínkám, mějte ovšem vždy na paměti, že se jedná o obuv, která není určena pro dlouhodobé nošení. Boty jsou neprodyšné, noha v nich nemůže dýchat, což je obzvláště v létě základním předpokladem hygieny. Nohy se v holínkách potí, vlhkost se uvnitř bot sráží a podporuje vznik plísní. Jejich konstrukce také nohu nezabezpečí a tak byste je neměli nosit ani po úrazu dolní končetiny.
Fenomén crocsy: Rizikové jsou padělky i originály
Neméně oblíbenou obuví jsou pěnové crocsy. Lidé si je zamilovali pro jejich pohodlí, pestré barvy a snadnou údržbu – v případě znečištění je stačí opláchnout vodou. Samozřejmě i crocsy mají řadu odpůrců, kteří poukazují na jejich humpoláckou neslušivost – a mají jistě pravdu. Nejedná se zrovna o elegantní, slušivou obuv. Ponechme ale stranou dohady o tom, zda se hodí i dál než na deset kroků od domu či rybníka a zaměřme se na možná zdravotní rizika jejich nošení.
Crocsy se staly takřka přes noc nesmírně populárními a trh na to okamžitě zareagoval masivní produkcí levnějších napodobenin, které jsou, na rozdíl od originálních bot z extrudované pryskyřice, vyráběné v podstatě z ropného odpadu. Tyto levnější napodobeniny často nemají potřebné certifikace a materiál může obsahovat větší než povolené množství nebezpečných či dokonce karcinogenních chemikálií, zejména ftalátů.
Ani originální „crocsky“ nemusí být ale zárukou stoprocentně příjemné a pohodlné chůze. Na betonovém či kamenitém povrchu, který ve městech převažuje, botky nedokážou vyrovnávat nerovnosti terénu a tím trpí celá nožní klenba. Pokud vám na výletě městem zaprší, buďte nanejvýš opatrní – pěnové „dřeváky“ zejména na dlažbě kloužou a z vás by se mohl stát nedobrovolný účastník grotesky jako z éry Charlieho Chaplina. Nošení crocsů také, přestože se to díky „větracím“ otvorům nezdá, podporují růst a množení bakterií a plísní.
Jejich nošení není vhodné pro řidiče či osoby, které trpí jakýmkoliv problémem, týkajícím se nohou, jakkoliv to zní paradoxně – jsou přeci tak pohodlné! Kvůli chybějícímu zpevnění paty ale mohou být nebezpečné právě pro lidi, kteří trpí problémy s udržením rovnováhy nebo si často zvrtnou kotník. Dobře nemusí dělat ani cukrovkářům či lidem po úrazech.
Stejně jako u všeho i zde platí „Všeho s mírou“. Pokud jste zarytými fanoušky některého typu gumové obuvi, patrně se jí nevzdáte a ani nemusíte – stačí dodržovat základní hygienu a nechávat nožku od gumových bot dostatečně odpočinout. Gumové holínky či crocsy vám pak poslouží jako nedocenitelně pohodlná, praktická obuv do májových dešťů, letních bouřek i podzimních plískanic.
No Comments