Poradna

Chození naboso: Je tak skvělé, jak se říká?

9. 1. 2016

Po dlouhá staletí lidé vymýšleli a vytvářeli stále dokonalejší, krásnější druhy bot a po stejnou dobu chodila drtivá většina lidí bosá. Nyní se trend obrací: bot je všude dost i pro ty nejchudší a my, kteří o ně nemáme nouzi, je odhazujeme v touze po autentickém zážitku bosé chůze.

Je však chůze naboso skutečně tím nejlepším řešením pro naše uchozené nohy? Jaké jsou její výhody či nevýhody shrnuje tento článek.

Nechte děti běhat bosé!

Chůze naboso je pro malé děti naprosto nezbytnou zkušeností. Chůze naboso po různých površích totiž trénuje svalstvo i dosud měkké klouby chodidla a tak zabraňuje rozvoji různých deformací chodidla, včetně plochých nohou. Ideální je nechávat děti třeba v létě běhat po zahradě, trávníku, po písečné pláži. Obavy z bodnutí hmyzem jsou sice na místě, ale pokud vaše dítě není zrovna těžký alergik, celý zážitek jej „poznamená“ maximálně minutkou pláče.

Objevují se názory, že není vhodné chodit bosky po rovných, hladkých površích, jako jsou třeba domácí podlahy nebo dlažba. Takovýto povrch je sice pro chodidlo poněkud monotónní, ale zároveň nemůže výrazně uškodit – chodidlo obsahuje velké množství nervových zakončení, která komunikují s mozkem. Když mozek dostane informaci o tom, že nohy šlapou po rovném a tvrdém povrchu, automaticky „zbystří“ a upraví napětí svalů tak, aby nemohlo dojít k žádnému poškození. Malé děti ale pro pobyt doma raději vybavte ponožkami s protiskluzovou úpravou – tuto praxi ostatně zavádějí některé osvícené zahraničí školky a dosahují velmi dobrých výsledků.

A co my dospěláci?

I pro dospělé lidi je chůze naboso značně prospěšná. Dochází k přirozenému procvičování chodidla a pokud si zvolíte zajímavý povrch, jako jsou oblázky nebo písek, dostane se vašim chodidlům i příjemné masáže. Své také vykoná psychika – prožitek velmi blízkého, osobního kontaktu s přírodou. Chůze naboso snižuje stres, může působit i protizánětlivě a pomáhá při potížích se spánkem. Procházky v přírodě působí velmi příznivě na naši imunitu, upravují krevní tlak a složení krve. Příjemný, jemný pohyb je prostředkem zachování přiměřené hmotnosti i zdraví.

Může mít chození naboso nějaké nevýhody nebo kontraindikace? Bohužel, stejně jako všechno na světě, i chůze na boso má své zápory. Nelze ji doporučit lidem, kteří již trpí zborcenou, poškozenou nožní klenbou. Pro tyto lidi bude chůze naboso nepříjemná, bolestivá. V první řadě by měli lidé s poškozenou klenbou navštívit ortopeda a investovat do ortopedické obuvi, která může jejich potíže výrazně zmírnit. Také lidé, kteří mají problémy s ledvinami, by měli s chůzí naboso počkat na teplejší měsíce nebo až do doby, kdy jejich potíže pominou.

Chůze naboso se nedá samozřejmě praktikovat vždy a všude – a to i přes existenci tzv. barefoot obuvi, vybavené maximálně ztenčenou podrážkou, která víceméně jen kryje chodidlo před ušpiněním. Taková procházka v zimní plískanici nebo návštěva plesu v podobných botách asi nepřipadá v úvahu…

Pokud vás tedy chůze naboso láká, rozhodně nevyhazujte své oblíbené jehly a klidně si kupte ty nové skvělé kozačky – stačí, když své uchozené nožky čas od času odměníte za jejich spolehlivou službu dlouhou, romantickou procházkou v trávě.

No Comments

    Leave a Reply