Po dlouhá staletí lidské historie byla práce ševců považována za nečistou – jednalo se o fyzicky náročnou dřinu a zacházení s nevábně páchnoucími materiály a hmotami. Když Tomáš Baťa zavedl pásovou výrobu obuvi, zdálo se, že ševcovská profese utržila smrtelnou ránu. Ale časy se mění.
Ševcovské řemeslo povstává z popela jako fénix a vrací se na výsluní. Ručně šitá obuv svou prestiží a kvalitou několikanásobně převažuje průmyslově šitou obuv, která obvykle v nevalném provedení sjíždí z výrobních pásů. Vynikající ševci jsou uznávanými řemeslníky a podobně jako třeba kuchaři či šperkaři se stávají svým způsobem celebritami.
Jaké jsou výhody či nevýhody ručně šitých bot?
Řekněme si to rovnou: jejich největší nevýhodou je patrně cena, která několikanásobně převyšuje cenu bot, které zakoupíte v běžném obchodě s obuví. Boty šité na míru proto nejsou vhodné pro každého, volí je často lidé s dobrým ekonomickým zázemím, kteří na nějakou tu tisícovku nehledí.
Možná se ale i vám vyplatí si aspoň na jedny kvalitně ušité boty našetřit. Proč?
Ručně šité boty se mohou pyšnit celou řadou kladů, pro které se stávají čím dál populárnějšími. Prvním a nezanedbatelným kladem je jejich trvanlivost a nadčasovost. Je to stejné, jako s kvalitními spotřebiči či automobilem: na začátku musíte investovat vyšší částku, ale spotřebič pak slouží třeba deset let. Ručně šité boty jsou drahé, ale máte záruku, že v nich odchodíte řadu sezón, aniž by se vám rozpadly na noze, jak tomu často bývá u bot z obchodu, jejichž trvanlivost nepřesáhne jednu dvě sezóny. Je výhodnější investovat jednou do kvality nebo každý rok do levnějšího šuntu?
Obuv na míru s sebou díky vyšší pořizovací ceně a kvalitnímu, ručnímu provedení také nese auru prestiže a výjimečnosti. Takové boty, jaké máte vy, už třeba nikdo jiný na světě nikdy nosit nebude. Ručně šité boty, stejně jako ručně ušitý oblek, si spojujeme s úspěšnými byznysmeny, manažery, zkrátka lidmi, kteří v životě něco dokázali a nestydí se to svým zevnějškem dát najevo.
Třetí, avšak neméně důležitá výhoda bot šitých na míru se skrývá v samotném pojmu: jsou na míru. Každý člověk má jedinečné rozměry nohou (dokonce i každé chodidlo máme trochu jinak veliké), jedinečný styl chůze i drobné či větší deformity. Obchodní řetězec tohle nikdy nevezme v potaz, váš švec ovšem ano a tak bude schopen vyrobit botky, které vám padnou jako ulité a v nichž se vám bude chodit jako v bačkorách.
Jak si nechat ušít boty na míru?
Prvním krokem je vyhledání ševce. V České republice mnoho lidí, kteří se tomuto řemeslu věnují, již nenajdeme, takže větší šanci na úspěch máte samozřejmě ve větších městech. S rostoucí popularitou ručně šitých bot se snad do budoucna situace příznivě změní, zatím ovšem musíme vycházet z toho, co je. Ševce shánějte pečlivě, často se jedná o lidi, k nimž jejich zákazníci chovají až přátelství a bezmeznou důvěru, je potřeba, abyste si navzájem byli sympatičtí. Neméně důležité jsou však schopnosti a dovednosti ševce, proto pátrejte po referencích, ptejte se a dohledávejte.
Dalším krokem je výběr typu obuvi a samozřejmě také materiálu, z nějž chcete mít boty vyrobené. Švec by vám měl být schopen nabídnout klasické materiály – hovězinu, kozinku – i kůže exotičtějšího charakteru. Pokud si potrpíte na extravaganci, můžete si nechat vyrobit boty třeba z aligátora, rejnoka či hada.
Švec si posléze důkladně přeměří vaše chodidla, podle kterých vyrobí tzv. kopyto, a pustí se do šití. Nečekejte, že budete mít botky do týdne doma. Jedná se o desítky, někdy i stovky hodin pečlivé práce, během které je často nutné přezkušování polotovaru – podobně, jako kdybyste si nechali šít šaty. Jen tak švec může zaručit, že vám boty perfektně padnou. Vyzbrojte se tedy trpělivostí, za kterou přijde zasloužená odměna.
Máte ručně šité boty nebo o jejich nákupu přemýšlíte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s českými či zahraničními ševci a jejich výrobky a doporučte dobrého ševce našim čtenářům!
No Comments