Jak roztáhnout boty

Jak roztáhnout boty

Jak roztáhnout boty

  Jistě Vás někdy trápila otázka, jak roztáhnout těsné boty, které jste si právě zakoupili v obuvi. Rad je spousta, ovšem způsob roztažení byste si měli vybírat s velkou opatrností.

Některé metody a babské rady, které se dočtete porůznu na internetu, Vaše boty spíše zničí, než roztáhnou. Výsledek bude stejný jako před aplikací těchto pokusů: Nebudete v nich moci chodit.

Pojďme se podívat, jak bezpečně roztáhnout kožené boty.

 

Jak vytáhnout boty do šířky

  1. Můžete si zakoupit sprej na roztažení obuvi, který dle návodu nastříkáte do vnitřku boty, necháte působit a současně boty doma pozvolna rozšlapujete.

  2. Generace našich babiček a maminek navlhčila silnější ponožky, které si vzala na sebe, a na ně si obula boty. V takovéto výstroji je nutné chodit v obuvi doma.  Prastarý způsob zaručuje pohodlné a bezpečné roztažení jakékoli kožené obuvi, a to i v případě, že má podpatky.

  3. V obchodech je k dostání speciální roztahovací pěna, díky které se dají boty za pomocí napínáků vytáhnout do šířky i do délky. Nejbezpečnější způsob, jak vytáhnout malé boty, je pomocí napínáků. Boty rozšlapujte několik hodin doma a po obchůzce po obývacím pokoji je zase vraťte na napínák. V případě aplikace spreje na roztažení obuvi je nutné nastříkat na boty a několikrát po sobě proceduru opakovat.

  4. Pokud boty potřete lihem, zajisté povolí. Potírejte je velice opatrně a raději z vnitřní strany obuvi.

 

Jak roztáhnout špičku bot

  1. Úzkou špičku zkuste vytáhnout utěrkou, kterou jste předtím pokapali octem a vložili ji dovnitř boty na problematické místo.

  2. Na roztažení či povolení špiček bot se používá napínák s rozevírací špičkou. Tento napínák (kopyto) by měl být ve skutečnosti větší, než je špička samotná. Napínák do obuvi vložíte a pozvolna ji s ním roztáhněte. Kopyta mají nastavitelnou šířku špičky, a takto se Vám podaří pozvolna roztáhnoutúzkou špičku boty, ze které Vás bolí palce. K dostání jsou v obchodech s obuví nebo ve speciálních e-shopech, které nabízí jako výrobní materiál plast, můžete zakoupit napínák potažený látkou s ocelovou pružinou nebo dřevěné napínáky, které jsou cenově dražší, ovšem vytáhnou obuv bezpečně a precizně. Napínáků můžete zakoupit vícero druhů – na dámskou nebo pánskou obuv, na vysokou obuv a letní obuv.

 

Jak roztáhnout boty pro velký nárt

V případě, že máte velký nárt a nepomáhají klasické mokré ponožky, zkuste navlhčit ponožky lihem a prošlapovat v nich obuv. Pokud ani tento způsob nezabírá, nabízí se potřít lihem samotnou kůži zevnitř a opatrně roztahovat kopytem.

 

Jak nejlépe roztáhnout pouze část boty

Pokud potřebujete změkčit nebo roztáhnout jen část boty, potřete příslušné místo, které Vás tlačí, alkoholem nebo lihem. Můžete využít též sprej na roztažení obuvi, který nastříkáte na požadované místo.

 

Jak změkčit paty u obuvi

Paty změkčíte tak, že navlhčíte hadr, a kladivem do nich přes hadr budete lehce klepat. Můžete stěny pat mnout mezi prsty či použít krém na zjemnění materiálu. Záleží na tom, z čeho je obuv vyrobena.

 

Jak změkčit kožené boty

Pokud potřebujete změkčit kůži na botě, potřete ji mastným krémem, například Indulonou. V obchodech prodávají také silikonový sprej na zjemnění materiálu. Sprej aplikujte na obuv v několika krocích po sobě.

Řežou Vás pásky u letních bot? Nastříkejte na pásky sprej na zjemnění materiálu nebo si kupte parafínovou svíčku, kterou na pásky několikrát z vnitřní strany natřete, jemně protřete materiál mezi prsty a kůže změkne.

 

Co rozhodně nedělejte

Babské rady na různých serverech doporučují naplnit pytlíky s vodou, vložit je do bot a vystavit mrazu. Při rozpínání vody v botách se tímto tlakem začne obuv sama od sebe roztahovat. Tento způsob v dnešní době není příliš vhodným. Existuje řada lepších, a přitom cenově dostupných možností, jak kvalitně a dobře vytáhnout kožené boty, a přitom mít jistotu, že je při roztahování nezničíte.

 

Co dělat, když všechno selže

Jak roztáhnout malé boty v případě, že veškerá technika selže? Navštivte opravnu obuvi, kde mají speciální zařízení na roztažení obuvi. Cena se pohybuje různě. Počítejte s výdajem kolem 100-200 Kč v závislosti na tom, jakou obuv se rozhodnete navštívit.

 

Rada na závěr

Jestliže boty nejsou roztažené, nechoďte v nich více než tři hodiny denně a stejně postupujte i v případě, když je roztahujete mokrými ponožkami.

Publikováno: 30.10.2014 | Autor: Tereza Krček

Jaké boty na jaro

Módní historie za posledních 100 let ve 2 minutách!

PŘEDSTAVUJEME: ZNAČKA TAMARIS

Proč si zakoupit obuv s TEX membránou, a kde ji seženete

Veletrh GDS Düsseldorf červenec 2014

Štítky

Luxusní obuv jak chodit na podpatcích jak roztáhnout boty portugalsko obuv na míru Manolo Blahnik Originální boty Barokní boty nemoci nohou boty na míru Období baroka Zobáková obuv vložky plstěné chůze na podpatcích historie obouvání Nejšílenější boty Dětské chodidlo Baroko obuv pro ploché nohy sezóna jaro/léto 2014 gumové boty a zdraví Renu Renu boty Trendy v obuvi zisky 2013 Espadrilles péče o nohy Kothurny boty na vysokém podpatku Proč ženy milují boty Luxusní boty německo historie bot Zajímavé boty pánská slavnostní obuv sezóna jaro/léto 2014 Cross over Obuv z lidské kůže boty šité na míru výběr lodiček Obuv pro děti Chůze naboso pánská slavnostní obuv nestandardní velikost bot Boty v renesanci vysoké podpatky vysoké podpatky ploché nohy Proč ženy nakupují boty